EU zahteva od Ilona Maska da angažuje više „cenzora“ na Tviteru: „Previše je slobode govora“
Evropska unija se ne slaže sa planovima vlasnika Tvitera Elona Maska da koristi volontere i veštačku inteligenciju za cenzuru sadržaja na platformi. Prema izveštaju Fajnenšel tajmsa , regulatori EU su rekli Masku da angažuje više ljudskih cenzora i proverača činjenica.
Musk je tražio načine da spase poslovanje sa gubitkom koji je kupio za 44 milijarde dolara prošlog oktobra. Otpustio je više od polovine osoblja Tvitera i tražio je jeftinije načine da moderira govor.
Kao i mnoge druge platforme društvenih medija, Tviter koristi mešavinu veštačke inteligencije i ljudskih moderatora za kontrolu sadržaja. Međutim, za razliku od Fejsbuka i Instagrama u vlasništvu Meta , on se ne oslanja na provere činjenica.
Umesto provere činjenica, Tviter ima funkciju dobrovoljnih moderatora pod nazivom „Beleške zajednice“.
EU je zabrinuta da Tviter možda neće moći da se pridržava Zakona o digitalnim uslugama (DSA), koji zahteva da velike platforme budu proaktivnije u moderiranju sadržaja. Očekuje se da će Tviter i druge velike platforme biti u skladu sa novim zakonom o cenzuri do septembra 2023.
Na sastancima sa Tviterom, regulatori EU su priznali da bi Communiti Notes mogao označiti obmanjujuće informacije, na isti način na koji urednici Vikipedije postižu isti rezultat.
U saopštenju, Evropska komisija je rekla: „Smatramo da je potrebno obezbediti dovoljno osoblja da bi platforma efikasno odgovorila na izazove moderiranja sadržaja, koji su posebno složeni u oblasti govora mržnje. Očekujemo da platforme obezbede odgovarajuće resurse da ispune svoje obaveze.”