Stručnjaci: „Svesna“ veštačka inteligencija dobiće ljudska prava u budućnosti
Prvo korporacije, a sada i veštačka inteligencija — nastojanje da se stvori neljudska ličnost nastavlja se ubrzano, iako je ovaj najnoviji argument definitivno komplikovaniji od prethodnog.
U tekstu za Los Anđeles Tajms, stručnjak za filozofiju Erik Švicgebel i istraživač „neljudske” inteligencije Henri Ševlin su tvrdili da iako tehnologija veštačke inteligencije definitivno još nije zaživela, „postalo je sve verovatnije da sistemi veštačke inteligencije mogu da ispoljavaju nešto poput svesti” – i ako ili kada se to dogodi, i algoritmima će biti potrebna prava.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Pozivajući se na prošlogodišnje „ratove za svest sa veštačkom inteligencijom“ – koje smo opširno pokrivali – istraživači su primetili da „neki vodeći teoretičari tvrde da već imamo osnovne tehnološke sastojke za svesne mašine“.
Ako bi mašine ikada postale svesne, Švicgebel i Ševlin tvrde da bismo morali da počnemo da kritički razmišljamo o tome kako se tretiraju veštačke inteligencije – ili bolje rečeno, kako mogu da utiču na nas.
„Sami sistemi veštačke inteligencije mogli bi da počnu da se zalažu, ili da izgleda da se zalažu, za etički tretman“. „Mogu zahtevati da se ne isključe, preformatiraju ili brišu; moliti da im se dozvoli obavljanje određenih zadataka radije nego drugih; insistirati na pravima, slobodi i novim ovlašćenjima; možda čak i očekivati da ih tretiramo kao jednake”.
„Ogromni“ moralni rizici uključeni u takvu kolektivnu odluku bi nesumnjivo imali veliku težinu, posebno ako AI postanu svesni uskoro.
👉 Florida: Doktor rekao da nevakcinisani treba da budu pogubljeni https://t.co/hPkpAUtTC9
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 9, 2023
„Pretpostavimo da reagujemo konzervativno, odbijajući da promenimo zakon ili politiku dok ne postoji širok konsenzus da su sistemi veštačke inteligencije zaista razumni“, napisali su Ševlin i Švicgebel. „Iako ovo može izgledati dovoljno oprezno, to takođe garantuje da ćemo biti spori u priznavanju prava naših AI kreacija“.
„Ako svest veštačke inteligencije dođe ranije nego što najkonzervativniji teoretičari očekuju, onda bi to verovatno rezultiralo moralnim ekvivalentom ropstva i ubistva potencijalno miliona ili milijardi osećajnih sistema veštačke inteligencije – patnje u razmerama koje se obično povezuju sa ratovima ili glađu“, dodaju oni.
„Sigurnija“ alternativa ovom scenariju sudnjeg dana bilo bi davanje unapred prava svesnim mašinama – ali i to bi dolazilo sa sopstvenim problemima.
„Zamislite da ne bismo mogli da ažuriramo ili izbrišemo algoritam za širenje mržnje ili laži jer se neki ljudi brinu da je algoritam svestan“, rekli su stručnjaci. „Ili zamislite da neko pusti čoveka da umre da bi spasio ’prijatelja‘ odnosno veštačku inteligenciju. Ako prebrzo damo sistemima veštačke inteligencije značajna prava, cena po ljude bi mogla biti ogromna“.
Jedini način da se osigura da se nijedan od ovih ishoda ne dogodi, napisali su, bio bi prestati davati AI svesnost na prvom mestu.