Vrli novi svet: Naučnici „stvaraju miševe sa dva oca“ nakon „pravljenja jajnih ćelija od muških ćelija“
Japanski istraživači tvrde da su uspešno stvorili jajne ćelije koristeći ćelije dva mužjaka miša, što je naučni proboj za koji kažu da bi mogao da dovede do toga da dva biološka ljudska mužjaka budu u stanju da se razmnožavaju.
Gardijan prenosi:
Ranije su naučnici su stvorili miševe koji su tehnički imali dva biološka oca kroz lanac složenih koraka, uključujući genetski inženjering. Međutim, ovo je prvi put da su održive jajne ćelije kultivisana iz muških ćelija i predstavlja značajan napredak. [Tim profesora medicinskih nauka Univerziteta Kjušu Katsuhiko Haiashi] sada pokušava da ponovi ovo dostignuće sa ljudskim ćelijama, iako bi postojale značajne prepreke za upotrebu jajnih ćelija uzgojenih u laboratoriji u kliničke svrhe, uključujući utvrđivanje njihove bezbednosti.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Gardijan nastavlja da objašnjava proces kojim su naučnici uspeli da proizvedu jajne ćelije iz muških ćelija:
Studija, koja je podneta za objavljivanje u vodećem časopisu, oslanjala se na niz složenih koraka za transformaciju ćelije kože, koja nosi kombinaciju muškog XY hromozoma, u jajnu ćeliju, sa ženskom XX verzijom.
Ćelije muške kože su reprogramirane u stanje nalik matičnim ćelijama da bi se stvorile takozvane indukovane pluripotentne matične (iPS) ćelije. Y-hromozom ovih ćelija je zatim obrisan i zamenjen X hromozomom „pozajmljenim“ iz druge ćelije da bi se proizvele iPS ćelije sa dva identična X hromozoma.
„Trik ovog, najvećeg trika, je umnožavanje X hromozoma“, rekao je Hajaši. „Zaista smo pokušali da uspostavimo sistem za dupliranje X hromozoma.“
Konačno, ćelije su kultivisane u organoidu jajnika, sistemu kulture dizajniranom da replicira uslove unutar jajnika miša. Kada su jajne ćelije oplođene normalnom spermom, naučnici su dobili oko 600 embriona, koji su implantirani u surogat miševe, što je rezultiralo rođenjem sedam mladunaca miševa. Efikasnost od oko 1% bila je niža od efikasnosti postignute sa normalnim ženskim jajnim ćelijama, gde je oko 5% embriona nastavilo da proizvodi živo rođenje.
Prethodni eksperiment u kojem su istraživači pokušali da stvore embrione miševa napravljene od DNK dva muška miša rezultirao je preživljavanjem potomstva manje od dva dana.
👉 Naučnici su oživeli “zombi” virus koji je proveo 48.500 godina zamrznut u permafrostu https://t.co/kRs1SA7Hki
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 9, 2023
Uprkos prethodnim neuspesima, Hajaši se i dalje nada da ljudi uskoro mogu imati dve tate.
„Čisto u tehnološkom smislu, to će biti moguće [kod ljudi] čak i za 10 godina“, izjavio je Hajaši prema Gardijanu, dodajući da će podržati tehnologiju koju budu kasnije koristila dva muškarca da bi dobili bebu.
„Ne znam da li će biti sposobni za reprodukciju“, rekao je Hajaši za Gardijan. „To nije pitanje samo za naučni program, već i za društvo.“
Inicijalna motivacija naučnika da sprovedu istraživanje navodno je bila da pomognu ženama koje imaju problema sa plodnošću, međutim, čini se da je nauka sada fokusirana na pomaganje neprirodne reprodukcije.
Komentarišući „fascinantni“ rad, naučni saradnik Harvardske medicinske škole Džordž Dejli je rekao za Gardijan da će ciklus ljudske reprodukcije biti mnogo teže savladati.
„Još uvek ne razumemo dovoljno jedinstvenu biologiju ljudske gametogeneze da bismo reprodukovali Hajašijev provokativni rad na miševima“, rekao je Dejli.
Što se tiče miševa rođenih iz njegovog najnovijeg istraživanja, Hajaši je rekao: „Izgledaju dobro, izgledaju kao da normalno rastu, postaju očevi“.
Profesor UCLA Broad Stem Cell Research Center Amander Clark prokomentarisao je da su rezultati tima „ogromni skok“ u nauci, ali da prepreke i dalje postoje čak i u smislu stvaranja jajnih ćelija uzgojenih u laboratoriji iz ženskih ćelija, jer naučnici tek treba da savladaju korak mejoze u razvoju embriona.
„Trenutno smo spremni za ovo usko grlo“, rekao je Klark. „Sledeći koraci su inženjerski izazov. Ali proći kroz to može trajati 10 ili 20 godina“.
Čini se da naučna zajednica nema dileme da se brže kreće ka košmarnoj budućnosti zamišljenoj u Vrlom novom svetu Oldosa Hakslija, uprkos pronicljivim upozorenjima distopijskog romana o inherentnim moralnim i etičkim opasnostima stvaranja veštačkog društva.
Članak Gardijana u kojem se najavljuje da bi žene uskoro mogle biti povučene iz reproduktivnog procesa ironično je objavljen na Međunarodni dan žena.
Nulta Tačka/InfoWars