UN: Borba protiv klimatskih promena je borba koja nas ‘definiše’
Volker Tirk, visoki komesar UN-a za ljudska prava, nazvao je borbu protiv klimatskih promena „borbom koja definiše našu generaciju“.
U globalnom ažuriranju zabrinutosti za ljudska prava od 7. marta u više od 40 zemalja, Turk je istakao centralnu ulogu klimatskih promena, okrivljujući za sve probleme vezane za vremenske prilike globalno zagrevanje.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Moramo „poništiti lažna klimatska rešenja“, rekao je Turk. „Ja žalim zbog pokušaja industrije fosilnih goriva na globalnim pregovorima o klimi i drugde da umanji svoju reputaciju i poremeti naš cilj dekarbonizacije“.
Turk je dalje pozvao lidere „svake zemlje“ da obezbede „javni pristup informacijama o ekološkim rizicima i vladinim politikama“, kao i „zaštitu onih koji izražavaju zabrinutost zbog ekoloških zločina ili politika koje dovode do štete“.
Posebno su pogubni oni koji „razbijaju“ klimatske proteste ili osmišljavaju zakone „koji nepravedno ograničavaju aktivnosti koje skreću pažnju javnosti na klimatske štete“, rekao je on, kao i „dopuštajući da napadi na aktiviste prođu nekažnjeno“.
👉 UDARNO! Poznati BRITANSKI list poziva na hapšenje bivšeg ministra zdravlja zbog zločina za vreme COVID histerije https://t.co/oNj6NfFNli
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 9, 2023
To su „taktike koje štete svim državama i svim ljudskim bićima. I njima se treba hitno baviti“, naveo je on.
U verbalnom obilasku nekih od regiona koji su najviše pogođeni klimatskim promenama, Turk je rekao da Somalija „trenutno trpi istorijsku sušu, koja ima mučan uticaj na živote i prava miliona ljudi“, a da je situacija pogoršana mešanjem Al Šababa – Islamske terorističke grupe, „koja cilja izvore vode i infrastrukturu kako bi kaznila zajednice za koje se smatra da podržavaju Vladu“.
U regionu Sahela, „degradacija tla u vezi sa klimatskim promenama i opadanje proizvodnje hrane“ imale su „dubok uticaj“ na prihode, zdravlje, konkurenciju resursa, sukobe i raseljavanje, tvrdi on.
Uticaj porasta temperature na stanovnike Sahela „biće trajan i razoran“, dodao je on.
„Irak takođe trpi veliku štetu od klimatskih promena, sa naglim porastom temperatura, manje padavina i više peščanih oluja“, izjavio je Turk, a „7 miliona Iračana rizikuje da neće moći da zadovolji svoje potrebe za vodom u bliskoj budućnosti“.
„Takođe sam zabrinut zbog sve manjeg prostora za slobodno izražavanje u zemlji“, rekao je on.
Visoki komesar je takođe izrazio svoju podršku klimatskim akcijama u ostrvskim državama Pacifika kao što je Vanuatu, koja traži mišljenje „od Međunarodnog suda pravde o obavezama država da zaštite prava sadašnjih i budućih generacija od štetnih efekata klimatskih promena”.
„Sredstva za finansiranje klime treba da stignu do onih koji su najugroženiji, i moraju da ugrade jake mere zaštite ljudskih prava“, insistirao je on.