MUŠKARAC osuđen nakon što je „uklonio kondom“ tokom seksa
Holandski sud osudio je muškarca za skidanje kondoma tokom seksualnog odnosa bez pristanka svoje partnerke, što predstavlja značajnu promenu u tome kako se nositi sa tim činom.
„Osumnjičeni je svojim postupcima primorao žrtvu da prihvati nezaštićeni seks sa njim“, saopštio je sud. „Time je ograničio njenu ličnu slobodu i zloupotrebio poverenje koje mu je ukazala.“
Neimenovani 28-godišnji muškarac poslao je žrtvi poruke nakon što su imali seks, uključujući i onu u kojoj je insistirao da će ona „biti dobro“ nakon što sazna za taj čin, preneo je AFP.
„Ovakva dešavanja“ su postala veći problem za sudove, kako da na najbolji način rešavaju slučajeve koji mogu izložiti seksualnog partnera polno prenosivim bolestima i neželjenoj trudnoći.
Međutim, holandski sud u okrugu Dordreht oslobodio je muškarca optužbe za silovanje, jer je sud zaključio da je seks bio sporazuman.
Sudija je našao odgovarajući „dogovor između osumnjičenog i podnosioca žalbe o seksualnoj penetraciji“.
Sud je osudio osumnjičenog, koji je rođen u Siriji, stanovnik Roterdama, na tromesečnu uslovnu kaznu zatvora i novčanu kaznu od 1.000 evra za naknadu štete.
Ovaj slučaj predstavlja prvu osudu u Holandiji za takvo krivično delo.
U drugom slučaju u vezi sa 26-godišnjim osumnjičenim optuženi je oslobođen nakon što je sud odlučio da ne može da utvrdi da li je muškarac nameravao da natera svoju partnerku na nezaštićeni seks.
„Čim dođe do seksa, a nije protiv tuđe volje, onda nema prinude“, rekla je advokat Mirjam Levi, koja zastupa jednog od osumnjičenih.
Ako neko naknadno sazna da nisu ispunjeni uslovi, to ne znači da postoji prinuda.
Ovakvi slučajevi su se povećali poslednjih godina, što je dovelo do stvaranja holandske veb stranice Stealthing.nl, koju vodi žrtva „stealthinga“ tj. prevare tokom seksualnog odnosa 2017. godine, navodi NL Times.
Operater sajta je za NL Times rekao da su „ljudi već osuđeni za silovanje putem ovakvih situacija“, ali da je Holandija i dalje manje upoznata sa tim činom.
NOVO! SAŠA KALEM U NAJNOVIJOJ EPIZODI PODCASTA MARIO ZNA
Praćenje takvih slučajeva može se pokazati teškim jer ih vlasti generalno kategorišu pod optužbama za silovanje.
U SAD, Kalifornija je zabranila „stealthinga“, zahtevajući usmeni pristanak pre uklanjanja kondoma.
Ali država tek treba da ažurira svoj krivični zakon, umesto toga oslanjajući se na izmene građanskog zakona kako bi žrtve mogle da tuže počinioca za naknadu štete.
Državni revizor Masačusetsa Diana DiZoglio podržala je zakon 2021. godine, kada je bila državni senator, da se taj akt zabrani u njenoj državi, rekavši za Boston Globe da je to „važno pitanje na koje treba obratiti pažnju naših zakonodavaca kako bismo mogli da zauzmemo stav prema preživelima“.
Policajac je osuđen za seksualni napad u slučaju 2018. u Nemačkoj i osuđen je na osam meseci uslovne kazne zbog iste situacije tokom seksualnog odnosa i naloženo mu da plati 3.100 evra odštete.