Spremni za novu pandemiju? Mediji najavljuju NOVI SOJ Ptičjeg gripa koji će zaključati ceo svet
Da li ste spremni za novu pandemiju? Već neko vreme pišemo o mogućnosti da ptičji grip kroz novi soj postane zarazan za ljude. Kako zarazan? Lako, kroz manipulaciju a sada i mejnstrim mediji započinju nove pripreme.
Iako ta vrsta influence uglavnom pogađa ptice, stručnjaci su zabrinuti zbog sve većeg broja sisara koji su zaraženi virusom koji je izaziva, kao što su vidre, lisice, morski lavovi i kune. Zabrinjavajuće je to da se virus možda proširio sa kune na kunu tokom izbijanja na španskoj farmi u oktobru.
„Španska epidemija znači da je verovatan učinkovit prenos ovog virusa sa sisara na sisara“, rekao je Tijs Kiken, stručnjak za ptičji grip u Medicinskom centru Univerziteta Erasmus.
„Ovo sugeriše da bi isto moglo biti moguće i kod ljudi.“
👉 VELIKI RESET! Evropski parlament glasa za UVOĐENJE DIGITALNOG ID-ja! https://t.co/eU1cfXvO2K
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 19, 2023
Do sada se ptičji grip nije razvio tako da se lako širi na ljude ili između njih. Bilo je 873 osoba koje su zaražene virusom H5N1 širom sveta između 2003. i 2023. godine, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, a gotovo uvek se ljudi zaraze bliskim kontaktom sa zaraženim pticama, živim ili mrtvim, ili u sredinama zaraženim virusom. Ali stručnjaci kažu da je to igra brojeva: što se više širi među životinjama, to se više može proširiti na ljude.
U februaru je SZO procenio rizik za ljude od ptičjeg gripa kao nizak, ali je upozorio da ne bismo trebali da se nadamo da će uvek biti tako. Deo onoga što ptičji grip čini tako opasnim je stopa smrtnosti. Od 873 osobe zaražene u poslednjih 20 godina, virus je ubio više od polovine njih. Prošlog meseca smrt 11-godišnje devojčice u Kambodži, čiji je otac takođe bio pozitivan na ptičji grip, izazvala je strah od mogućeg prenosa s čoveka na čoveka. Ali kambodžanske zdravstvene vlasti kažu da za sada nema dokaza za to.
Ono što takođe zabrinjava naučnike u vezi s ptičjim gripom je njegova sposobnost menjanja oblika.
„To je jedna od stvari koje se najbrže razvijaju na planeti’, rekao je Paul Digard, profesor virologije u Institutu Roslin na Univerzitetu u Edinburgu. Rekao je da bi veliki problem nastao ako bi osoba ili životinja bila zaražena i ptičjim i ljudskim gripom, jer bi virusi mogli da se pomešaju i spoje segmente kako bi proizveli novi prototip.
„A to bi mogao biti početak pandemije“, rekao je Digard.
VEČERAS UŽIVO! U PODCAST MARIO ZNA DOLAZI LUKA MAKSIMOVIĆ