VELIKI RESET protiv poljoprivrednika: Stotine farmera protestuju protiv plana EU za smanjenje stočnog fonda
Stotine traktora spustilo se u nemački priobalni grad u znak protesta protiv velikih mera resetovanja koje je uvela Evropska unija.
400 traktora se navodno u sredu spustilo u grad Busum na Severnom moru u znak protesta protiv politike Velikog resetovanja koju nameće EU i sprovodi Berlin u njihovo ime.
Protest je usledio nakon sličnih masovnih demonstracija u Belgiji i Holandiji, koje su sve održane kako bi se suprotstavile planu Evropske komisije da smanji zagađenje azotom širom evropskog kontinenta, čak i ako to znači prisilno zatvaranje farmi u nekim oblastima za koje se smatra da su problematične.
Takve politike zelene agende su u velikoj meri razbesnele mnoge u Nemačkoj, sa stotinama farmera koji su se spustili u Busum da prisustvuju trodnevnom protestu protiv pravila zelene agende koja su nametnule regionalne, nacionalne i evropske vlasti. Dok su planovi nemačke koaliciono-partnerske vladajuće stranke Zeleni i ministra zelene poljoprivrede Cema Ozdemira prikazani kao da se tiču dobrobiti životinja i prelaska na organsku poljoprivredu, kritičari ističu da su neizbežni rezultati ove zdrave i dobre politike farmi sa manje životinja ustvari manja proizvodnja hrane.
Ozdemir je sa svoje strane rekao da, iako „glad shvata veoma ozbiljno“, ipak veruje da „ne bi trebalo da je zloupotrebljavate kao argument da pravite kompromise u pogledu biodiverziteta i zaštite klime“.
Farmerima se danas pridružilo i najmanje 60 ribara, koji će održati demonstracije na moru u znak protesta zbog zabrane EU da se pecaju određene vrste, poteza koji će ozbiljno naneti štetu nemačkoj industriji škampa. EU kaže da je tehnika ribolova štetna po životnu sredinu.
👉 Direktor Moderne uhvaćen u laži za vreme svedočenja pred Senatom (VIDEO) https://t.co/7gY1RmT82H
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 23, 2023
Govoreći na početku demonstracija u sredu, predstavnik nemačkog udruženja slobodnih poljoprivrednika Jann-Harro Petersen osudio je pokušaje nemačke i vlade EU da ubiju poljoprivrednu i ribarsku industriju zemlje, tvrdeći da su takvi sektori bili suštinski deo života na severu zemlje vekovima.
„U ovoj od Boga blagoslovenoj prirodi proizvodimo hranu za ljude i do sada to nije naškodilo ni prirodi ni ljudima“, primetio je Petersen, odbacivši oštre tvrdnje iz Brisela da to područje treba „vratiti“ prirodi.
„U prirodi ne postoji izvorno stanje koje bi se moglo obnoviti – ništa to ne pokazuje impresivnije od naše obale na Severnom moru tokom proteklih 500 godina“, tvrdi on. „Žele da nas izbace iz tog područja, ali mi nećemo popustiti“.
Protest u Busumu je najnoviji od mnogih poljoprivrednih demonstracija koje su se održavale širom Evrope nakon šeme EU za Veliki reset da bi se poljoprivreda smanjila.
Uprkos ponovljenim upozorenjima da je proizvodnja hrane sada ugrožena uglavnom zbog cena energenata i rata u Ukrajini, zvaničnici u Briselu su želeli da zagorčaju živote poljoprivrednicima primenom različitih ograničenja u pogledu đubriva i pesticida koji mogu da koriste, često opravdavajući bilo kakve zabrane osvrtom na životnu sredinu.
Daleko najgore od ovih mera su one koje imaju za cilj suzbijanje sadržaja azota u evropskom zemljištu, pri čemu su zvaničnici u Briselu direktno naložili vlastima u Holandiji da nasilno zatvore farme u zemlji kako bi zadovoljili zelene ciljeve koje su postavile birokrate EU.
Takvo prinudno zatvaranje farmi izazvalo je masovno negodovanje u zemlji tokom prošle godine, što je na kraju kulminiralo tako što je mala partija FarmerCitizenMovement (BBB) postala prva na lokalnim izborima u zemlji prošlog meseca.
Uprkos tome što je osnovana tek 2019. godine, stranka bi sada trebalo da ima najveći broj mesta u Senatu zemlje, što je navelo neke vladajuće stranke u zemlji da predlože da bi vlada trebalo da ponovo razmisli da li bi zaista trebalo da primeni zeleno rešenje odnosno EU agendu.