Transrodni par postao prvi koji je dobio dete u Francuskoj
Francuski roditelji koji su oboje transrodni postali su prvi takav par koji je rodio dete u zemlji, nakon što su se prethodno borili da postignu odgovarajuće pravno priznanje.
Viktorija, muškarac koji je postao transžena, i partner Mateo, žena koja je postala transmuškarac, doživeli su rođenje svog prvog deteta prošlog meseca u bolnici Žak-Ker u Buržu — za koje se veruje da je to prvo rođenje te vrste u Francuskoj.
Mateo je, uprkos porođaju u porodilištu bolnice, naveden kao muškarac, a u izvodu iz matične knjige rođenih par se ne navodi kao majka i otac, već po njihovim imenima, prenosi Le Berry Republicain.
„Nije bilo neprikladnog gesta, nije bilo neprikladne reči. Samo ljubazna i iskrena pitanja”, rekla je Viktorija, dok je bolničko osoblje navelo da su, uprkos okolnostima, ispoštovane uobičajene procedure.
„Otišla sam u gradsku kuću Burža dan nakon rođenja“, rekla je Viktorija o procesu izdavanja izvoda iz matične knjige rođenih.
👉 MAĐARSKA i ITALIJA usvojile zakon o zabrani ideje jedenja buba- Stopiran plan Klausa Švaba https://t.co/roUBh0iqzJ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 27, 2023
„Zaposleni u matičnim knjigama imali su puno razumevanja! Na izvodu iz matične knjige rođenih jednostavno piše da smo Mateo i ja rodili našu ćerku. Napomena o promeni pola je na njegovom punom izvodu iz matične knjige rođenih, ali sam tražio da se blokira i da se više nikada ne vidi. Samo čuvam kopiju da pokažem ćerki”.
I Viktorija i Mateo prekinuli su hormonske terapije i odložili operacije promene pola da bi dobili dete, ali sada žele da nastave sa lečenjem, a Viktorija takođe želi da zakaže operaciju promene pola.
Tokom pokušaja da dobiju dete, par je rekao da su ranije pokušali da imaju vantelesnu oplodnju (IVF), ali su ih lekari odbili — koji su tvrdili da muškarac ne može da zatrudni.
Prošle godine, pitanje omogućavanja transrodnim muškarcima da pristupe tretmanima vantelesne oplodnje izneo je Ustavni savet, najviši ustavni organ u Francuskoj, od strane aktivističke grupe Informaciona i akciona grupa za reproduktivna i seksualna pitanja (GIAPS).
Sud je presudio da transrodni muškarci nemaju pravo na procedure vantelesne oplodnje uprkos činjenici da imaju fizičku sposobnost da zatrudne.
Druge zemlje, kao što je Španija, dale su takva prava transrodnim muškarcima nakon zahteva grupa LGBTQ aktivista.