Uzgajanje i prodaja genetski uređene hrane legalizovani u Engleskoj
Zakon je promenjen kako bi se omogućilo da se genetski uređena hrana uzgaja i prodaje u Engleskoj.
Primivši kraljevsku saglasnost od „Zelenog“ kralja, Čarlsa, Zakon o genetskoj tehnologiji (precizno oplemenjivanje) usvojen je 23. marta i omogućava razvoj i marketing useva sa uređenim genomom.
Uređivanje gena, uređivanje genoma ili inženjering genoma je vrsta genetskog inženjeringa u kojoj se DNK ubacuje, briše, modifikuje ili zamenjuje u genomu živog organizma.
Kako prenosi Bi-Bi-Si: Pristalice tehnologije kažu da će ubrzati razvoj otpornijih useva koji će biti potrebni zbog klimatskih promena.
Kritičari kažu da bi promena mogla doneti „katastrofu” našoj proizvodnji hrane i životnoj sredini.
Uređivanje gena uključuje unošenje preciznih promena u DNK organizma kako bi se poboljšale određene karakteristike.
Novi zakon takođe otvara vrata razvoju farmskih životinja sa uređenim genomom, ali će biti potrebno dalje glasanje poslanika pre nego što to bude dozvoljeno, opet samo u Engleskoj.
👉 Nova opsesija mejnstrim medija: Označavanje kritike 15-minutnih gradova kao „teorije zavere“ https://t.co/phctA9N4h7
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 28, 2023
Škotske, velške i severnoirske vlade nisu dozvolile komercijalnu upotrebu uređivanja gena.
Najveća dobrotvorna organizacija za životinje u Velikoj Britaniji, Kraljevsko društvo za prevenciju okrutnosti prema životinjama, upozorila je da bi kućni ljubimci sada mogli biti podvrgnuti uređivanju gena prema novom zakonu.
Prema Gardijanu: RSPCA je rekla da se Zakon o genetskoj tehnologiji (preciznom uzgoju) primenjuje na sve kičmenjake, a ne samo na životinje koje se uzgajaju, i da može dovesti do toga da mačke i psi budu genetski uređeni kako bi uključili ekstremne karakteristike.
Mario Zna Podcast #208 – Nemanja Blagojević – UŽIVO
Zakon dozvoljava stvaranje i marketing „precizno uzgojenih” ili genomski uređenih biljaka i kičmenjaka u Engleskoj. Vlada je saopštila da će omogućiti poljoprivrednicima da uzgajaju useve otporne na sušu i bolesti, smanjiti upotrebu đubriva i pesticida i pomoći u uzgoju životinja koje su zaštićene od štetnih bolesti.
Britanska sekretarka za životnu sredinu Tereza Kofi opisala je taj čin, koji je dobio kraljevsku saglasnost u četvrtak, kao „slobodu Bregzita“, ali je RSPCA rekla da bi to moglo imati strašne posledice po dobrobit životinja.
Black Friday in the UK. A Tory minister has signed away part of our Union to a foreign entity, and the regime have passed an act enabling our food supply to be genetically modified, including, adding mRNA poison to livestock and plants. 😠 pic.twitter.com/Wj3JKuBR5b
— wish you were here. (@joanybaby77) March 24, 2023
Dejvid Bouls, šef kampanja i javnih poslova u RSPCA, kritikovao je ono što je opisao kao „pogrešnu politiku“. Rekao je da je dobrotvorna organizacija pokušala da natera vladu da uključi izuzeće za kućne ljubimce, ali je „nažalost ignorisana“.
Dodao je: „Uređivanje gena moglo bi biti veliki korak unazad za životinje. Ne verujemo da ovaj čin treba da obuhvati životinje, bilo da se radi o farmama, kućnim ljubimcima ili divljim životinjama. Potrebne su invazivne procedure da bi se stvorila svaka linija sisara sa uređenim genomom, ne postoji istorija upotrebe ove moćne tehnologije i može izazvati nenamerne promene u genomu, sa nepredvidivim efektima. RSPCA ima ozbiljnu zabrinutost za dobrobit životinja i etičku zabrinutost u vezi sa ovim.
Uređivanje genoma je grupa tehnika koje omogućavaju promene u DNK organizma, a dobrotvorna organizacija za životinje upozorila je da uređivanje genoma životinje uključuje procedure koje mogu izazvati „bol, patnju, uznemirenost i trajnu štetu“. Uređivanje gena je ranije bilo podvrgnuto strogim pravilima i propisima koji kontrolišu genetski modifikovane organizme (GMO), ali prema ovom novom zakonu genetski uređene životinje i hrana neće biti klasifikovane u Engleskoj kao GMO i neće morati da budu označene kao takve.
Nulta Tačka/Gardian