Tvorac Terminatora Džejms Kameron kaže da je veštačka inteligencija preuzela vlast i da je već prekasno
Sa mnogo neverovatnih blokbastera iza sebe, reditelj Džejms Kameron veruje da je veštačka inteligencija možda na putu da događaji slični onima u Terminatoru postanu stvarnost.
Posle skoro četrdeset godina od objavljivanja prvog filma o Terminatoru 1984. godine, koji je detaljno opisao porast sposobnosti veštačke inteligencije u njihovoj sopstvenoj potrazi da unište ljudsku rasu, Kameron misli da smo bliži usponu tehnologije nego što se mislilo.
Kao reditelj neobičnih, ali hvaljenih filmova kao što su Vanzemaljci i Avatar, Kameron je pokazao da ima veliki nivo zapitanosti o budućnosti tehnologije i o tome šta bi ona mogla da znači za svet.
Tokom pojavljivanja u podkastu SmartLess, koji vode glumci Vil Arnet, Džejson Bejtman i Šon Hejz, reditelj je govorio o tome da li je ustanak mašina – poput zapleta Terminatora – moguć.
Priznajući porast tehnološkog napretka poslednjih decenija, Kameron je rekao da se nije plašio, ali da je „prilično zabrinut zbog potencijala za zloupotrebu AI“.
Objašnjavajući dalje, 68-godišnjak je rekao: „Mislim da A.I. može biti sjajna, ali takođe može bukvalno biti smak sveta”.
👉 Pedofil koji se identifikuje kao beba ženskog pola uhvaćen kako provaljuje u vrtić https://t.co/KWyAE6RwXL
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 28, 2023
Iako se slaže da postoji mogućnost zloupotrebe, on priznaje da „nijedna tehnologija nije prošla a da nikada nije bila zloupotrebljena“.
Oskarovac je takođe upitao: „A da li zaista želimo da se borimo protiv nečeg pametnijeg od nas, što nismo mi u našem svetu? Mislim da ne“.
Razlog za ovu nervozu oko tehnologije mogao bi biti zbog nedavnog lansiranja naprednog softvera Silicijumske doline, pod nazivom ChatGPT.
Ovaj novi AI je chatbot sa sposobnošću da oponaša ljudski razgovor, kao i da piše i otklanja greške u kompjuterskim programima ili komponuje muziku i studentske eseje koga su objavili inženjeri Silicijumske doline u novembru prošle godine.
ChatGPT može čak pisati poeziju i tekstove pesama, iako ima svoja ograničenja. Na primer, dok pokušava da smanji štetne i lažne odgovore, ponekad može da napiše uverljive, ali netačne odgovore, što je takođe poznato kao stanje koje se zove halucinacije veštačke inteligencije. Poznato je da naginje levičarima i vrlo je pristrasan odnosno prati narativ mejnstrima.
Sa halucinirajućim AI chatbot-ovima na slobodi, da li zaista želimo da iskoristimo svoje šanse protiv veštačke inteligencije u budućnosti? Ja ne mislim tako.