DIGITALNA VALUTA EU će imati ugrađena ograničenja za građane tvrdi Kristin Lagard, predsednica Evropske Centralne Banke
Finansijska industrija EU i kreatori politike okupljaju se oko nastojanja da se uvede digitalni evro – vrsta digitalnog novca koji izdaje centralna banka (CBDC).
Čini se da su banke uključene, a Evropska centralna banka (ECB) svakako jeste, sudeći po izjavama njene predsednice Kristin Lagard, koja je nedavno, između ostalog, primetila da digitalna valuta „nikada neće biti anonimna kao gotovina“.
Voz je možda već napustio stanicu do autonomije Evrope u mnogim oblastima – ali šefica ECB veruje da se ta autonomija, barem kada je u pitanju plaćanja, još uvek može sačuvati, a to bi se, prema njenim rečima, desilo zahvaljujući digitalnom euru.
Lagard je rekla panelu na događaju Banke za međunarodna poravnanja (BIS) da kartice i aplikacije koje ljudi koriste ovih dana u Evropi „nisu nužno evropske“ – i da bi „prodala“ digitalni evro, predložila je moguću buduću centralizovanu digitalnu valutu kao ne samo „sigurno i jeftino“, već i „suvereno“.
S obzirom na to da su CBDC-ovi veoma kontroverzni, očekujte više pominjanja ove poslednje prodajne tačke od strane drugih zvaničnika, dok EU priprema teren za lansiranje svog digitalnog novca.
KADA U SRBIJU STIŽE DIGITALNI DINAR ILI ĆEMO SVI PREUZETI EVRO?
U međuvremenu, Evropska bankarska federacija (EBF), trgovinsko udruženje, objavila je dokument u kojem predstavlja svoju „viziju“ za digitalni evro. EBF vidi budući „ekosistem“ naseljen maloprodajnim digitalnim evrom, veleprodajnim CBDC-om i novčanim tokenima koje izdaju banke, a to bi koristilo kupcima i podstaklo inovacije.
I ovde se takođe javljaju nagoveštaji „da Evropa ponovo postane suverena“ – naime, u saopštenju organizacije se pominje da bi ovaj scenario obezbedio da Evropa „ostane na čelu digitalnih finansija i digitalne ekonomije“.
Ono što se naziva maloprodajni digitalni evro je fokus dokumenta, i ovde EBF savetuje da se razvija uz „snažno“ učešće tržišta i „puno i transparentno javno-privatno partnerstvo“.
Dizajn digitalnog evra će odrediti kako njegov uspeh, tako i ublažiti rizike, kaže grupa. Ulazeći u garancije za finansijsku stabilnost i finansiranje banaka, list navodi da „nivo posedovanja digitalnog evra treba pažljivo da bude ograničen dizajnom na nivou koji sprečava rizike finansijske stabilnosti“.
EBF bi želeo da ima kontrolu nad onim šta Evropljani smeju da rade sa svojim digitalnim novčanicima, i govori u prilog „niskog fiksnog limita za pojedinačne fondove (…) dizajniranog tako da odražava prosečne dnevne potrebe za plaćanjem evropskih građana“.
Takođe bi trebalo da postoji „ograničenje iznosa transakcije“, saopštilo je trgovinsko udruženje.