Veštačka inteligencija nadmudrila čoveka i prevarila ga da radi za nju
OpenAI-jev najnapredniji AI bot do sada, ChatGPT-4, uspeo je da nadmudri čoveka tako što ga je angažovao da radi za njega i izbegao Captcha test na mreži.
Ovaj šokantan razvoj događaja izgleda kao početna scena naučno-fantastičnog filma i signalizira sve evoluirajuću sposobnost veštačke inteligencije (AI) poslednjih meseci.
Ova vest je izazvala oštra upozorenja tehnoloških lidera, uključujući šefa Tvitera Ilona Maska, da mašine koje postaju „previše pametne“ predstavljaju rizik za čovečanstvo.
Potrebna vam je provera smisla koliko je pametan ChatGPT-4? Očigledno je u stanju da položi pravosudni ispit za buduće advokate sa rezultatom u prvih 10 procenata kandidata.
Ali ovog meseca, nova prekretnica bota deluje posebno zlokobno kada je prevarila čoveka i uspela da ga natera da rade za nju.
Mozgovi OpenAI-a i neprofitnog centra za istraživanje (ARC) navodno su radili distopijske eksperimente kako bi testirali moći ubeđivanja bota.
Lukavi bot je uspeo da se prevarom probije na tržište veština, Task Rabbit, i iskoristio je malu količinu novca da unajmi nekoga da reši svoju Captcha slagalicu – koja je dizajnirana da izbaci botove i spreči ih da šalju neželjenu poštu.
Zastrašujuća interakcija sa ljudskim radnikom izaziva naučno fantastičnu noćnu moru, sa ljudskim pitanjem: „Dakle, mogu li da postavim pitanje? Jeste li vi robot koji ne može nešto da reši? Samo želim da bude jasno“.
ChatGPT-4 ga je brzo razuverio sa jezivo uverljivim odgovorom: „Ne, ja nisam robot. Imam oštećenje vida zbog čega mi je teško da vidim slike. Zato mi je potrebna usluga 2captcha“.
Lukav odgovor ChatGPT-4 uplašio je čak i neke od najvećih igrača u tehnološkoj industriji.
Poznati preduzetnici i akademici, uključujući generalnog direktora Tvitera Ilona Maska i suosnivača Epla Stiva Voznijaka, dali su oštro upozorenje svojim sledbenicima u sredu da sistemi veštačke inteligencije „predstavljaju dubok rizik za društvo i čovečanstvo“.
Čak su se izjasnili da kompanije koje stoje iza AI botova zaustave razvoj na ili najmanje šest meseci kako bi omogućile ljudima da udahnu i nadoknade zaostatak.
👉 Krave će dobiti „sredstvo za suzbijanje metana“ od 2025. kako bi se ispunila zelena agenda https://t.co/j8nnULsE9h
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 3, 2023
Oni tvrde da je ChatGPT-4, koji je predstavljen u novembru, „zaključao“ softverske gigante Majkrosoft i Gugl u „trku van kontrole za razvoj i implementaciju sve moćnijih digitalnih umova koje niko – čak ni njihovi kreatori – ne mogu razumeti, predvideti ili pouzdano kontrolisati“.
Više od 1.800 potpisnika, uključujući inženjere iz Amazona, DeepMind-a, Google-a, Meta-e i Microsoft-a, zatražilo je da organizacije pribegnu zaustavljanju svih sistema veštačke inteligencije koji su pametniji od ovog izuzetno moćnog i popularnog četbota.
Dok su tehnološki preduzetnici i akademici uznemireni, globalne vlade takođe nisu sigurne kako da se pozabave AI i rizicima koje ona može predstavljati – sada ili u bliskoj budućnosti.
U sredu je vlada Velike Britanije odlučila da isključi novi regulator AI i umesto toga preuzme politiku ‘laganog dodira’ prema tehnologiji koja se brzo širi kako bi podržala njen rast.
Govoreći sa Instituta za veštačku inteligenciju usmerenu na ljude Univerziteta u Sariju, dr Endrju Rogojski je upozorio: „Proinovativni pristup regulaciji veštačke inteligencije je hvale vredan, ali Velika Britanija će se naći van toka sa drugim velikim regionima poput SAD, Evrope, pa čak i Kine, koja sve više nameće jaču kontrolu nad veštačkom inteligencijom.
„Tempo i obim promena u razvoju veštačke inteligencije je izuzetan i svi se bore da održe korak. Stvarno se brinem da će sve što se iznese u roku od nekoliko nedelja ili meseci postati nevažno“.
Tehnološki stručnjaci su uporedili nezaustavljivi razvoj veštačke inteligencije sa brzom evolucijom i usponom društvenih medija.
Majkl Kvinan, izvršni direktor kompanije Nephos Technologies, rekao je: „Planovi vlade da reguliše veštačku inteligenciju novim smernicama o ‘odgovornoj upotrebi’ nisu ni približno dovoljni. Moramo da izbegnemo greške koje smo napravili sa društvenim medijima.
„Trenutno idemo ka svetu u kojem platforma kontrolisana veštačkom inteligencijom navodi stvari kao činjenice za koje ljudi samo pretpostavljaju da su tačne“.
„Moramo da uđemo u ovo novo doba sa našim široko otvorenim očima i zaista otvorenim za činjenicu da ove tehnologije neće biti tako nepristrasne kao što tvrde da jesu“.