NEMAČKA na pragu zabrane ChatGPT-a
Nemačka bi „u principu“ mogla da blokira pristup OpenAI-jevom ChatGPT čet botu zbog zabrinutosti za privatnost, rekla je portparolka komesara za zaštitu podataka u zemlji u ponedeljak za list Handelsblatt.
„U principu, sličan postupak je moguć i u Nemačkoj“, rekla je portparolka saveznog komesara za zaštitu podataka Ulriha Kelbera za list, pozivajući se na italijansku zabranu.
Italijanska nacionalna uprava za zaštitu ličnih podataka naredila je u petak da se ChatGPT privremeno ukine van mreže, pošto istražuje sumnjivo curenje korisničkih podataka iz aplikacije prošlog meseca.
Italijanski regulator je takođe kritikovao ChatGPT zbog toga što nije obavestio korisnike da prikuplja i čuva njihove informacije i što nije instalirao filtere za proveru starosti korisnika.
Kelberova portparolka je rekla da trenutno nema planova za zabranu chatbot-a u Nemačkoj i da bi takva odluka bila u nadležnosti pojedinih država u zemlji.
UTORAK OD 20h! UŽIVO! DR ANTONIJEVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Kelberova kancelarija trenutno traži „dodatne informacije“ od italijanskih vlasti koje će proslediti državnim regulatorima u Nemačkoj, dodala je ona.
Francuski i irski organi za zaštitu privatnosti takođe su bili u kontaktu sa svojim italijanskim kolegama kako bi razgovarali o istrazi, preneo je Rojters u ponedeljak.
Pokrenut u novembru 2022., ChatGPT koristi OpenAI GPT-3.5 jezički model za odgovaranje na pitanja korisnika, rešavanje matematičkih problema i pisanje priča, pesama, pa čak i kompjuterskog koda.
Dok izvršni direktor OpenAI Sem Altman priznaje da bi njegova tehnologija mogla da „eliminiše mnoge trenutne poslove“, kritičari su upozorili na štetniju mogućnost da chatbot predstavlja rani korak ka veštačkoj inteligenciji koja bi mogla da izbegne ljudsku kontrolu.
Preko 1.100 istraživača veštačke inteligencije i istaknutih tehnoloških lidera, uključujući izvršnog direktora Tesle Ilona Maska i suosnivača Apple-a Stiva Voznijaka, potpisali su prošlog meseca otvoreno pismo u kojem zahtevaju šestomesečni moratorijum na „gigantske eksperimente sa veštačkom inteligencijom“.