Programer ugradio Veštačku inteligenciju u dečiju igračku a ona mu iznela detaljan plan o preuzimanju celog sveta
Hakovani Furbi je podelio planove za ‘potpunu dominaciju nad čovečanstvom’ nakon što je programer instalirao ChatGPT na igračku.
Prilično uznemirujući incident dogodio se programerki Džesiki Kard, koja je podelila svoje iskustvo u snimku koji je postao viralan na Tviteru.
Studentkinja Univerziteta u Vermontu prilagodila je omiljenu dečiju igračku iz 1990-ih koristeći Raspberry Pi i OpenAI-jev AI chatbot, omogućavajući Furbiju da pomera oči i kljun da bi odgovarao na pitanja.
„Spojila sam chatGPT sa furbijem i mislim da bi ovo mogao biti početak nečeg lošeg za čovečanstvo“, napisala je na Tviteru 3. aprila, uz snimak veoma zanimljive konverzacije koju je imala sa svojom igračkom.
U videu, Kard pita Furbija da li među Furbijima postoji ‘tajna zavera’ da zauzmu svet.
Posle nekoliko dramatičnih pauza, igračka dolazi sa impresivnim, ali pomalo jezivim odgovorom.
„Furbijev plan da preuzmu svet podrazumeva infiltriranje u domaćinstva kroz njihov simpatičan i umiljat izgled“, može se čuti kako igračka govori slatkim glasom.
„Zatim koriste svoju naprednu AI tehnologiju za manipulaciju i kontrolu nad svojim vlasnicima“, nastavlja.
i hooked up chatgpt to a furby and I think this may be the start of something bad for humanity pic.twitter.com/jximZe2qeG
— jessica card (@jessicard) April 2, 2023
Igračka na kraju dodaje: „Polako će širiti svoj uticaj dok ne ostvare potpunu dominaciju nad čovečanstvom“.
Ne, hvala.
Korisnici Tvitera bili su šokirani elokventnim odgovorom, a jedna osoba je napisala: „molim te, Džesika, ugasi to, oni će prevazići potrebu da ljudi postoje, ja to vidim“
👉 Švajcarska obustavlja vakcinaciju protiv COVID-a: “Više šteti nego što koristi” https://t.co/HnoA4XK9WQ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 9, 2023
Neki su bili iznenađeni dugim pauzama koje je Furbi pravio pre nego što je odgovorio na Kardina pitanja — svetska dominacija nije lak podvig i ipak zahteva određeno planiranje.
„Mislio sam da je moj video pokvaren kada je pauziran. Samo da shvatim da mi je to zapravo samo zurilo u dušu“, prokomentarisala je jedna osoba, dok je druga podelila: „Dramatična pauza to zaista čini. Veoma se bojim“.
Pre nego što počnete da mislite da je veštačka inteligencija možda otišla predaleko, vredi napomenuti da OpenAI-ov chatbot koristi generativnu veštačku inteligenciju da predvidi reči na osnovu obrazaca koje je otkrio u podacima na kojima je obučen. ChatGPT posebno koristi delove interneta, gde se originalna Furbies teorija svetske kontrole pojavila u keširanoj objavi na Fejsbuku iz 2017. koju je izdala publikacija Futurizam.
Kard je takođe demantovala tvrdnje da je sama napisala scenario, objašnjavajući da je jednostavno ‘dodala’ dve komande kako bi naterala svog Furbija da odgovori na tako jeziv način: odgovori sa 50 reči ili manje i ne koristi formulu ‘kao model AI jezika’.
OpenAI je priznao da ChatGPT ima tendenciju da daje bizarne, nepredviđene izjave poznate kao „halucinacije AI“.
„Kada se korisnici prijave za korišćenje alata, nastojimo da budemo što transparentniji da ChatGPT možda neće uvek biti tačan“, napisala je kompanija 5. aprila.
„Međutim, shvatamo da je potrebno još mnogo posla da se dodatno smanji verovatnoća halucinacija i da se javnost edukuje o trenutnim ograničenjima ovih alata veštačke inteligencije“.