Nemačka ove nedelje zauvek zatvara svoje nuklearne elektrane
Nemačka je bila prinuđena da odloži zatvaranje tri preostale fabrike nakon ruske specijalne opreacije u Ukrajini – ali sada se planira da se ostvare planovi.
Nemačka je na putu da zatvori svoje tri preostale nuklearne elektrane u subotu.
Zemlja je počela da gasi nuklearnu energiju pre više od 20 godina – ali su planovi eskalirali nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi u Japanu 2011.
Naknadne antinuklearne demonstracije u Nemačkoj navele su tadašnju kancelarku Angelu Merkel da nastavi sa planovima za gašenje svih preostalih nemačkih nuklearnih elektrana do 2022.
Šesnaest reaktora je zatvoreno od 2003. godine.
Međutim, Nemačka je bila prinuđena da odloži zatvaranje tri preostale fabrike nakon što je Rusija prekinula snabdevanje Evrope gasom zbog uvođenja sankcija EU, što je izazvalo strah od zimske krize sa gorivom.
👉 WEF promoviše nove modele sa veštačkom inteligencijom i „nosive senzore“ da „promeni“ kako svet pristupa zdravstvenoj zaštiti https://t.co/IhaTGUN4kS
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 11, 2023
Izmenjenim rokom od 15. aprila 2023. biće zatvorena postrojenja u Emslandu, u severnoj državi Donja Saksonija, a reaktori Isar 2 i Nekarvesthajm biće zatvoreni ove nedelje.
Ovo dolazi u trenutku kada se mnoge druge zemlje – uključujući Veliku Britaniju – okreću nuklearnoj energiji kako bi obezbedile zeleniju energiju, jer proizvodi električnu energiju bez emisija koje izazivaju zagrevanje klime sagorevanjem fosilnih goriva.
Takođe može povećati energetsku sigurnost ako se proizvodi u zemlji i može pomoći zemljama da zamene struju iz ruskog gasa. Međutim, za izgradnju je potrebno značajno vreme i novac.
U novembru je vlada Velike Britanije najavila finansiranje od 700 miliona funti za planiranu nuklearnu elektranu Sizewell C u Safolku.
Ministri su rekli da će elektrana otvoriti 10.000 visokokvalifikovanih radnih mesta i obezbediti pouzdanu niskougljeničnu energiju za ekvivalent šest miliona domova za više od 50 godina.
A u prolećnom budžetu kancelar Džeremi Hant otkrio je planove za Great British Nuclear, iako je to ranije bilo najavljivano više puta.
On je rekao da će novo vodeće telo ponuditi „mogućnosti širom nuklearnog lanca snabdevanja da pomogne da se obezbedi do jedne četvrtine naše električne energije do 2050. godine“.
Nemačka se i dalje suočava sa glavoboljom oko toga kako će zameniti svoje nuklearne elektrane.
Ugalj i dalje čini trećinu nemačke proizvodnje električne energije, ali je najavila planove da zatvori sve elektrane na ugalj u zemlji do 2038. godine, sa prvim talasom zatvaranja 2030. godine.
Uveliko ulaže u solarne i vetro tehnologije, ali mnogi strahuju da trenutna stopa napretka u oblasti obnovljivih izvora energije neće biti dovoljna da Nemačka ispuni sopstvene ciljeve zelene energije.
Nulta Tačka/SkyNews