Studija krivi soju za smanjenje broja spermatozoida
Studija je povezala prekomernu potrošnju soje sa malim brojem spermatozoida kod muškaraca. Soja je moćan fitoestrogen koji se našao u ishrani prosečnog Amerikanca.
Kako je soja alternativa mesu sa visokim sadržajem proteina, činjenica da je jeftina za proizvodnju omogućila je soji da nađe svoj put u većini prerađene hrane. Za one koji su zabrinuti za prerađenu hranu, štetne hemikalije koje ometaju endokrini sistem, kao što je glifosat, koriste se za prskanje soje i drugih useva — i dodaju se prerađenoj hrani i koriste za ishranu stoke.
Prema studiji sa Harvarda, konzumiranje pola porcije sojinih proteina dnevno može smanjiti broj spermatozoida kod muškaraca, pri čemu se najdrastičniji efekti javljaju kod gojaznih muškaraca, i može igrati ulogu u muškoj plodnosti. Svetska zdravstvena organizacija je nedavno izvestila da svaki šesti Amerikanac u reproduktivnom dobu pati od neplodnosti, a gojaznost je jedan od glavnih krivaca.
„Postojalo je veliko interesovanje za estrogen i izoflavone posebno i traženje potencijalne veze sa plodnošću i drugim reproduktivnim poremećajima“, rekao je vodeći istraživač dr Horhe Čavaro, naučni saradnik na odeljenju za ishranu na Harvardskoj školi javnog zdravlja.
Estrogenski efekti soje su dobro dokumentovani u životinjskom carstvu. Mužjaci soma hranjeni izoflavonima soje postali su 100% biološki ženke u jednoj studiji. Mužjaci majmuna postali su seksualno neaktivni, agresivni, ali pokorni usamljenici, kada su stavljeni na ishranu zasnovanu na soji. Genetski i neurološki poremećaji zabeleženi su kod miševa kada su hranjeni sojinim uljem — najčešće korišćenim uljem u Americi — što je postalo razlog za zabrinutost.
„Istraživanje na životinjama pokazalo je da izoflavoni i estrogen mogu imati potencijalno negativan uticaj na reprodukciju, uključujući smanjenu plodnost“, rekao je Čavaro. „Međutim, postoji vrlo malo dokaza o tome kako se ovi nalazi primenjuju na ljude“, rekao je on.
„Prerano je reći da prestanete da jedete hranu od soje“, rekao je. „Nije vreme da brinete o tome da li jedete previše soje. Nema dovoljno informacija da se to konačno kaže“.
👉 Poverljivi Pfizer dokumenti potvrđuju da je grafen oksid u Covid vakcinama https://t.co/1SnobJVkk0
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 12, 2023
ABC News prenosi:
Za studiju, Čavaro i kolege su prikupili podatke o 99 muškaraca koji su bili na klinici za plodnost radi evaluacije. Muškarci su upitani koliko su od 15 namirnica na bazi soje pojeli u poslednja tri meseca.
Namirnice koje su muškarci konzumirali uključivale su tofu, tempeh ili sojine kobasice, slaninu, pljeskavice, sojino mleko, sir, jogurt, sladoled i druge proizvode od soje kao što su pečeni orasi i energetske pločice.
Pošto različite namirnice imaju različite nivoe izoflavona, pola porcije soje je jednako jednoj šolji sojinog mleka ili jednoj porciji tofua ili sojinih hamburgera svaki drugi dan, primetio je Čavaro.
Studija je otkrila da su muškarci koji su jeli veće količine soje imali 41 milion manje spermatozoida po mililitru sperme u poređenju sa muškarcima koji nisu jeli hranu od soje. Normalan broj spermatozoida kreće se između 80 miliona i 120 miliona po mililitru. Iako bi gojaznost mogla biti faktor koji doprinosi, visoka potrošnja soje kod muškaraca korelira sa nivoom sperme između trećine i polovine globalnog proseka.
Istraživači su verovali da, pošto višak visceralne masti kod muškaraca dovodi do viših nivoa estrogena zbog povećane aromatizacije, dodatna potrošnja soje bi dodatno smanjila broj spermatozoida zbog estrogenih kvaliteta soje.
„Kada pacijenti imaju prekomernu težinu, masno tkivo pretvara muške hormone u više ženskih hormona“, rekao je dr Hosein Sadegi-Nedžad, stručnjak za neplodnost. „Dakle, moguće je da kombinacija ovog estrogenskog izvora [soje] i dodatnog unutrašnjeg estrogena koji je uzrokovan konverzijom androgena u estrogen preko masti ima štetniji efekat kod te grupe pacijenata.
Postojao je i čudan slučaj muškarca kome su se povećale grudi i patio od erektilne disfunkcije nakon što je konzumirao 3 litra sojinog mleka dnevno, dajući verodostojnost izjavi Sadeghi-Nejada. Drugi izveštaj koji povezuje konzumiranje više od 60 grama sojinih proteina dnevno može dovesti do reproduktivnih problema kod žena. Povremena proteinska pločica ili prerađena užina neće mnogo doprineti smanjenju broja spermatozoida. Međutim, kombinacija viška telesne masti i redovne konzumacije proizvoda od soje može da vas stavi u opasnu zonu.
Nulta Tačka/InfoWars