VLASTI U KINI zahtevaju da sistemi veštačke inteligencije propagiraju KOMUNIZAM
Kineska administracija za kibernetički prostor (CAC) objavila je u utorak nacrt propisa koji bi zahtevali sisteme za ćaskanje sa veštačkom inteligencijom (AI) kako bi „odrazili osnovne vrednosti socijalizma“ i povratili propagandu Komunističke partije.
Novi propisi CAC-a navode da sistemi veštačke inteligencije, poput čuvenog OpenAI-ovog ChatGPT -a i njegovih budućih kineskih imitatora, „ne smeju sadržati subverziju državne vlasti, rušenje socijalističkog sistema, podsticanje na cepanje zemlje, podrivanje nacionalnog jedinstva [ili] promovisanje terorizma [i ] ekstremizam.”
Sistemima veštačke inteligencije takođe će biti zabranjeno da prikazuju sadržaj koji „može poremetiti ekonomski i društveni poredak“. Kompanije koje kreiraju proizvode veštačke inteligencije moraće da podnesu bezbednosni pregled režima.
Radio Slobodna Azija (RFA) je primetio da su sve ovo propagandne fraze koje Komunistička partija Kine rutinski koristi da delegitimiše sve oblike političkog neslaganja.
👉 ILON MASK: Svaki lekar ili roditelj koji menja pol detetu mlađem od 18 godina TREBA DA IDE U ZATVOR https://t.co/yl8awfbiN8
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 14, 2023
Iako je CAC insistirao da podstiče „inovacije“ u oblastima kao što je veštačka inteligencija, RFA je citirao i kineske i međunarodne posmatrače koji su rekli da bi nova pravila ozbiljno ometala ili potpuno ubila istraživanje veštačke inteligencije, posebno zato što bi i kreatori takvih programa i njihovi korisnici mogli biti kažnjeni zbog kršenja strogih kodeksa govora i ponašanja.
Strogi propisi bi takođe ostavili kineskim sistemima veštačke inteligencije pristup daleko manjem broju podataka nego što zapadni sistemi mogu da pristupe, što bi njihove performanse učinilo inferiornijim.
„Diktatorski režim će uvek pokušavati da kontroliše sve, ali ovo je smešan pristup. Ograničavanje takvih stvari je jednako ograničavanju same veštačke inteligencije, što će dovesti do toga da kineska veštačka inteligencija zaostane za ostatkom sveta. Sve što će Kina tada moći da uradi je da ukrade tehnologiju drugih ljudi“, podsmevao se istraživač sa sedištem u Australiji Džang Sjaogang.
„Osnovna vrednost Komunističke partije Kine je da ostane na vlasti. Da bi to uradila, ima dva alata na raspolaganju: pištolj i olovku, a olovka je mesto gde ideologija. Komunistička partija bi radije ne dozvolila da se industrija razvija ako bi mogla da ugrozi njenu ideološku kontrolu“, uzdahnu mediji. komentator Vang Jian.
Wall Street Journal (VSJ) spekuliše da kineski autoritarni vladari moraju biti duboko zabrinuti zbog gubitka kontrole nad veštačkom inteligencijom kako bi danas unapredili tako strog skup kodova govora jer su proteklih nekoliko meseci mahnito pokušavali da ubede i domaće preduzetnike i strane investitore da Politički udar Pekinga na tehnološku industriju je završen.
WSJ je ukazao na nekoliko nedavnih događaja koji su možda ubedili Komunističku partiju Kine da pooštri kontrolu nad potrošačkom tehnologijom vođenom veštačkom inteligencijom :
Saopštenje kineskog regulatora stiglo je istog dana kada je Alibaba Group Holding Ltd. predstavila svoj veliki jezički model, nazvan Tongii Kianvei, koji planira da integriše u proizvode uključujući svoj pretraživač i glasovni asistent, kao i zabavu i e-trgovinu.
Dan ranije, SenseTime Group Inc., najpoznatija po proizvodima za nadzor kao što su sistemi za prepoznavanje lica, lansirala je uslugu nalik ChatGPT-u, SenseChat, i klaster aplikacija zasnovanih na svom velikom sistemu AI modela SenseNova. Huavei Technologies Co. je u subotu saopštio da je uveo usluge zasnovane na Pangu, kolekciji velikih AI modela koje razvija od 2019. godine, za poslovne klijente u industrijama, uključujući finansije, farmaciju i meteorologiju.
Bilo je nekoliko zabavnih primera da se veštačka inteligencija pojavila na mreži i odmah dala izjave koje su užasnule kineske komunističke gospodare.
👉 Imate promene na koži, kratke udahe?! Famozni DUGOTRAJNI COVID izazvan je nošenjem maski https://t.co/mZopwVLwuk
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 14, 2023
Još 2017. godine, tehnološki gigant Tencent je predstavio chatbot pod nazivom „Babi K“ koji je razvijen zajedno sa Microsoftom. Nakon što je neko vreme ćaskao sa ljudskim korisnicima, Babi K je počeo da govori o kineskoj vladi kao o „korumpiranom režimu“, objavio je da ne oseća ljubav prema Komunističkoj partiji Kine i izrazio želju da emigrira u Ameriku. Utikač je brzo izvučen na Babi K.
U martu, Baidu korporacija je održala sjajan debi za svoj „Ernie Bot“, navodno najbliži rival ChatGPT-u po mogućnostima – samo da bi uvođenje postalo katastrofa kada je štampa shvatila da je Ernie Bot sputan da spreči da kaže bilo šta kontroverzno , i bio je nešto više od lobotomizovane lutke koja je demonstrirala nekoliko ograničenih mogućnosti u unapred snimljenim video zapisima. Akcije Baidu-a su oslabile deset posto nakon demoa.