Ne tako davno cenzurisani smo zbog PRIČE O CURENJU VIRUSA iz vuhanske laboratorije, bili smo teoretičari zavere a DANAS JE SASVIM DRUGA PRIČA
Tvrdnje da je kovid procurio iz laboratorije nekada su bile karakterisane kao izmišljotine, ili buncanje tadašnjeg američkog predsednika koji je okrivio Kinu za pandemiju.
Pored toga čak je i naš portal bio cenzurisan.
Sada, nakon 18 meseci opsežnog istraživanja i analize, komitet američkog Senata objavio je svoj puni izveštaj od 304 stranice o ovoj temi i čini ga ubedljivim.
Komitet američkog Senata zaključuje da: „Prevlast posrednih dokaza podržava nenamerni incident vezan za istraživanje.“
Čini se čak da je Kina počela da pravi vakcine pre nego što je svetu priznala da opasan virus hara zemljom.
👉 Ruska javnost besna nakon informacije da je Srbija izvozila oružje u Ukrajinu https://t.co/zxOUvScgsY
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 18, 2023
Ali trebalo je dosta vremena da se dođe do ove tačke.
Kada se kovid prvi put pojavio u Vuhanu u decembru 2019., mnogi su istakli da je epidemija bila blizu Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV).
Od svih gradova na svetu, smrtonosni koronavirus pojavio se samo 12.74 kilometara (osam milja) od laboratorije u kojoj su naučnici uvozili i petljali sa smrtonosnim koronavirusima slepih miševa.
Čak su i sami naučnici iz Vuhana bili zabrinuti.
Dr Ši Džongli nazvana žena Šišmiš, virusolog WIV-a, rekla je za Scientific American da se seća da je pomislila da li iza izbijanja korona virusi stoje oni i „da li je moglo doći iz naše laboratorije?“
Nije trebalo da bude tako kontroverzno.
Laboratorijsko curenje je prilično uobičajeno, sa malim boginjama, svinjskim gripom, antraksom i drugim zarazama, za koje se zna da su pobegli iz objekata poslednjih decenija.
Godine 2004. virus Sars je najmanje tri puta procurio iz istraživačke laboratorije u Pekingu sa visokim stepenom izolacije, što je izazvalo lokalne epidemije, tako da je takav scenario bio daleko od bez presedana.
Iza kulisa su bili zabrinuti i međunarodni naučnici.
Virus je došao niotkuda, naizgled unapred prilagođen da zarazi ljude, i nije se mogao naći nikakav posredni domaćin.
U elektronskoj poruci ser Džeremija Farara, direktora Wellcome Trust-a, u februaru 2020. stoji da je „verovatno objašnjenje“ da je kovid brzo evoluirao iz virusa sličnog Sars-u unutar ljudskog tkiva u laboratoriji niske bezbednosti.
U mejlu, upućenom dr Entoniju Faučiju i dr Frensisu Kolinsu, iz američkog Nacionalnog instituta za zdravlje(NIH), navodi se da je takva evolucija možda „slučajno stvorila virus pripremljen za brzi prenos između ljudi“.
Sir Džeremi je upozorio da su istraživanja u Vuhanu poput „Divljeg zapada“, sa eksperimentima koji su sprovedeni na zabrinjavajućim nivoima biološke bezbednosti.
Ali dr Kolins, bivši direktor američkog Nacionalnog instituta za zdravlje, tvrdio je da bi dalja debata o ovoj temi mogla naštetiti „međunarodnoj harmoniji“.
Ovaj komentar dokazuje zašto je bilo tako teško doći do dna porekla kovida.
VEČERAS UŽIVO! DRAGAN ŠORMAZ U PODCASTU MARIO ZNA
Kao što pokazuju originalni nacrti biografije Meta Hankoka, svet se plašio da uznemiri Kinu.
Tokom narednih nekoliko meseci, naučnici su učinili sve što su mogli da odvrate istrage od laboratorijskog curenja, gurajući časopise da objavljuju pisma i radove koji su odbacili zabrinutost kao „teorije zavere“.
Samo se u SAD ozbiljno razmatrala ta mogućnost, gde je Majk Pompeo, američki državni sekretar, tvrdio da postoje „ogromni dokazi“ da je virus procurio iz Vuhana.
U maju 2020. godine, američke obaveštajne službe otkrile su da je u oktobru 2019. došlo do hitnog zatvaranja WIV-a, zajedno sa sumnjivim padom aktivnosti mobilnih telefona.
Ali politički jaz između Trampove administracije i većine naučnika doveo je do toga da se optužbe omalovažavaju kao antikineski rasizam.
Kada je istraga Svetske zdravstvene organizacije zaključila da je virus najverovatnije skočio sa životinja na ljude u slučaju prelivanja zoonoza, slučaj je izgledao zatvoren.
U stvari, tek kada je Tramp napustio funkciju u januaru 2021. godine, plima je počela da se okreće i naučnici su polako podigli svoje glave iznad parapeta.
U pismu časopisu Science u maju 2021., 18 vodećih svetskih epidemiologa i genetičara sa institucija uključujući univerzitete Kembridž, Harvard i Stanford pozvalo je na nezavisnu istragu o poreklu pandemije.
Do tada je grupa virologa i hakera takođe pronašla dokaze koji pokazuju da su naučnici iz Vuhana prilagođavali koronaviruse slepih miševa kako bi ih učinili smrtonosnijim i to uz finansiranje američke vlade.
2010. godine, WIV je krenuo u „eksperimente za povećanje funkcije“ kako bi povećao zaraznost Sars koronavirusa kod ljudi.
Do 2015. godine, naučnici iz Vuhana su stvorili visoko infektivni himerni virus koji je ciljao na gornje disajne puteve ljudi.
Tokom 2018. i 2019. godine, grantovi Nacionalnog instituta za alergiju i infektivne bolesti u SAD pokazali su da se dr Džongli prijavila za rad na „eksperimentima infekcije virusom na humanizovanim miševima“ koristeći Sars koronaviruse, kako bi otkrila koje promene bi mogle dovesti do prelivanja na ljude.
Kako je naučnica sa Harvarda Alina Čan rekla poslanicima u Komitetu za odabir nauke i tehnologije Donjeg doma SAD-a: „Naći ćete ove naučnike koji su početkom 2018. rekli: „Staviću rog na konja“, a na kraju 2019. jednorog se pojavljuje u gradu Vuhanu.“
Zahtevi za slobodu informacija takođe su otkrili da su istraživači iz Vuhanske laboratorije u okviru američko-kineskog projekta Predict prikupili koronaviruse slepih miševa iz Kine i jugoistočne Azije. Oni su poslati u različite laboratorije udaljene stotinama kilometara radi „sekvenciranja“, „arhiviranja“, „analize“ i „manipulacije“.
WIV je prikupio više od 220 koronavirusa povezanih sa Sarsom, od kojih najmanje 100 nikada nije objavljeno.
Članovi osoblja su takođe fotografisani kako nose neadekvatan nivo lične zaštitne opreme dok su radili sa slepim miševima.
Ali do danas, Peking nije uspeo da otkrije veći deo posla koji se dešavao i uklonio je bazu podataka o virusnim sekvencama neposredno pre izbijanja pandemije.
Do leta 2021. američke obaveštajne službe su takođe otkrile da su tri istraživača sa WIV-a potražila lečenje u bolnici nakon što su se razboleli u novembru 2019., nedeljama pre nego što je Kina rekla svetu o kovidu.
Zatim je u avgustu 2021. šef istrage SZO o poreklu pandemije priznao da je bio pod pritiskom da isključi laboratorijsko curenje kako bi izbegao svađe sa Kinom.
Dr Peter Embarek rekao je da je zapravo „verovatna hipoteza“ da je zaposleni u laboratoriji mogao da pokupi virus dok je radio na terenu i da ga vrati u Vuhan.
Tedros Adhanom Gebrejesus, generalni direktor SZO, bio je primoran da prizna da je curenje iz laboratorije prerano isključeno i da je pokrenuo novu istragu kako bi se ispitalo poreklo pandemije.
Više od 18 meseci kasnije, ta istraga nije dospela nikuda, a članovi su se žalili da ih je Kina prevarila.
Kao odgovor, Peking tvrdi da su istrage politički motivisane i čak sugeriše da je pandemija možda počela u SAD.
Prošlog oktobra, komitet američkog Senata zaključio je da je pandemija kovid „verovatnije nego ne“ rezultat laboratorijske nesreće i rekao Kini da će morati da dokaže suprotno. U ponedeljak je objavljen kompletan izveštaj odbora koji daje sveobuhvatan pregled njegovog obrazloženja, a argumenti su ubedljivi.
Čini se da se virus pojavio mnogo ranije nego što je Kina priznala, verovatno između 28. oktobra i 10. novembra kada su američke diplomate komentarisale neuobičajeno „sezonu lošeg gripa“ u Vuhanu, a sateliti su primetili povećanje bolničkog saobraćaja.
Zamenik šefa konzulata podsetio je: „Sredinom oktobra 2019, posvećeni tim u Generalnom konzulatu SAD u Vuhanu znao je da je grad pogodila, kako se smatralo, neuobičajeno opasna sezona gripa. Bolest se pogoršala u novembru.”
Takođe je očigledno u mesecima pre nego što su se pojavili prvi slučajevi da je WIV bio zabrinut za biološku bezbednost u svojim objektima. U aprilu 2019. godine, WIV je objavio 13 patenata koji pokrivaju niz popravnih mera za probleme sa zadržavanjem, kao što je osiguranje da su vrata hermetički zatvorena i da su izduvni sistemi dezinfikovani.
Tokom ovog perioda, WIV tim je nastavio da prikuplja koronaviruse slepih miševa i eksperimentiše na njima u laboratoriji u Vuhanu.
Zatim, sredinom septembra 2019, WIV je svoju bazu podataka uzoraka i sekvenci stavio van mreže i poboljšao fizičku bezbednost svog kampusa.
Baza podataka nikada nije obnovljena.
Otprilike u to vreme, izveštaj komiteta sugeriše da je Kina počela da stvara sopstvene vakcine za kovid, pre nego što je svet upozorila na virus.
Svi dokazi ostaju posredni i Kina nastavlja po svom, tako da bez pristupa bazi podataka, laboratorijama i evidenciji, istrage su sada u ćorsokaku.
Ser Ričard Dirlav, bivši šef MI6, veruje da je, ako je postojao bilo kakav dokaz, sada verovatno uništen.
Čini se da nedostaje politička volja za dubljim istraživanjem izvan GOP-a.
Ako je verovati beleškama, izgleda da britanska vlada smatra da su veze sa laboratorijom u Vuhanu potpuno slučajne.
Ali sa svakim danom, laboratorijsko curenje postaje sve verovatnije.
Kada su naučnici tražili izvor originalnog Sarsa, mali tim ga je pronašao u roku od šest meseci.
Prošlo je više od tri godine od početka pandemije i, uprkos potrazi bez presedana, nikada nije pronađen nijedan životinjski domaćin ovog virusa.
Možda zato što nikada nije postojao u divljini.