Poljoprivrednici i Stočari širom EU na udaru ZELENE AGENDE: Nećemo preživeti
Evropski poljoprivrednici i stočari su besni zbog zlonamernog plana Evropske unije koji bi ih nakon usvajanja naterao da se tretiraju kao industrijska postrojenja, slično čeličanama ili hemijskim kombinatima, kako bi ih naterali da smanje emisije gasova staklene bašte i druga zagađenja, piše Fajnenšel tajms .
Grčki stočar Takis Kazanas, 66, i njegova četiri sina drže ranč od 230 hektara sa 300 goveda u planinama sa pogledom na Tesalsku niziju. Dok farmeri već proizvode biogas iz kravlje balege i koriste domaće stajnjak u odnosu na hemijsko đubrivo, Kazanas je jedan od mnogih farmera koji se bore protiv birokrata ekologa koji žele da im nametnu nova pravila kako bi smanjili emisije za 55% do 2030. u odnosu na nivoe iz 1990. godine.
„Danas svi krive stoku za proizvodnju metana i zagađenje. . . Ja imam drugačije mišljenje.”- kaže Takis
Sam obim transformacije koju Evropska komisija traži u svojoj strategiji od farme do viljušle — trebalo bi da prepolovi količinu pesticida primenjenih do 2030.
NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA! GOST DRAGAN ŠORMAZ
Ipak, dolazi u trenutku kada je rat u Ukrajini preokrenuo globalna tržišta hrane i dok se farmeri suočavaju sa smanjenjem subvencija u okviru Zajedničke poljoprivredne politike , programa vrednog 55 milijardi evra godišnje, koji garantuje sigurnost hrane u Evropi od 1962. godine.
EU tvrdi da su poljoprivrednom sektoru preko potrebne reforme životne sredine . Jedan visoki zvaničnik EU koji radi na klimatskoj politici to naziva „najvećim problemom“. -FT
Prema Briselu, azotni oksidi koji se nalaze u đubrivu, kao i životinjski urin i izmet, predstavljaju veliki deo problema.
Jedan od problema sa kojima se farmeri suočavaju su tanke marže između organskih proizvođača koji preživljavaju od lokalne trgovine, do uzgajivača svinja čiji profit smanjuje međunarodna konkurencija. Kao što Times primećuje, „čak i malo povećanje cene hrane može da uništi godišnji profit“.
U Holandiji je vlada nedavno pauzirala program kojim bi se zatvorile farme kako bi se smanjile emisije azot-oksida, nakon što je Pokret građana poljoprivrednika (BBB) osvojio iznenađujući udeo na pokrajinskim izborima u martu . Poljska, Bugarska i Mađarska su u međuvremenu privremeno obustavile uvoz žitarica, mlečnih proizvoda, mesa, voća i povrća iz Ukrajine nakon što su farmeri bili ljuti zbog ukrajinske robe koja je preplavila tržište i snizila cene.
A prema kancelariji predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, „Komisija je uverena da je tranzicija ka otpornom i održivom poljoprivrednom sektoru, u skladu sa evropskim zelenim dogovorom i njegovim strategijama od farme do viljuške i biodiverziteta, od suštinskog značaja za hranu bezbednost.”
Belgijski farmer Bram van Heke kaže da se on i njegov otac i braća osećaju pritisnutim – između kreatora politike koji pokušavaju da ih nateraju na neodrživu proizvodnju i potrošača koji ne mogu da priušte naduvane cene hrane .