Facebook cenzurisao priču Simora Herša koja otkriva umešanost Vašingtona u eksploziji na Severnom toku
Fejsbuk je cenzurisao priču novinara Simora Herša, dobitnika Pulicerove nagrade, o američkoj umešanosti u uništavanje ruskih gasovoda Severni tok koristeći „proveru činjenica“ sa vezama sa norveškom vladom, što predstavlja jasan sukob interesa.
Ranije ove godine, Herš je objavio izveštaj u kojem se tvrdi da su gasovode uništile SAD kao deo tajne operacije koja je organizovana uz pomoć norveške vlade, norveške tajne službe i mornarice.
Novinar Majkl Šelenberger je prvi put primetio problem kada je pokušao da objavi Heršov članak na Fejsbuku, ali je video da je gigant društvenih medija stavio oznaku upozorenja na vezu u kojoj stoji: „Lažne informacije. Provereno od strane nezavisnih proverača činjenica”.
Osim što dotični ‘proverivači činjenica’ uopšte nisu nezavisni.
Kako Šelenberger primećuje, „Herš je beskrajno nezavisniji od Fejsbukovog norveškog proverivača činjenica. Organizacija za proveru činjenica je partnerstvo sa medijskom kompanijom u vlasništvu norveške vlade, NRK, koja ima direktan sopstveni interes da cenzuriše priču“.
Cenzurišući članak sumnjivom „proverom činjenica“, Facebook ga sprečava da dopre do mnogo šire publike, spuštajući ga u algoritam.
👉 BIVŠI ŠEF CIA priznao da su AMERIČKE SLUŽBE pomogle Bajdenu da pobedi na izborima 2020. godine https://t.co/wMO1gGCQ9u
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 21, 2023
Ovo je još jedan primer kako „industrijski kompleks za proveru činjenica“ služi za cenzuru legitimnih informacija po nalogu vlada predstavljajući se kao nezavisni, nepristrasni akter, dok je u stvarnosti samo paravan za državnu kontrolu.
Tvrdnja Fejsbuka, izrečena pre nekoliko godina, da ne može da deluje kao „arbitar istine“ za bilo koje sporno pitanje, još jednom se pokazala nepoštenom.
„Bilo da Herš greši ili je u pravu, o njegovom izveštavanju treba javno raspravljati, a ne cenzurisati ga. Postupci Fejsbuka su suprotni američkoj tradiciji slobodne i otvorene debate i njenom odbacivanju tajne, autoritarne cenzure“, piše Šelenberger.
„Američki narod je Fejsbuku dao široku zaštitu od odgovornosti prema članu 230 koju druge medijske kompanije ne dobijaju. Pa ipak, Fejsbuk se ponaša kao medijska kompanija, a ne kao platforma. Kao takav, Facebook svoju zaštitu iz Odeljka 230 stavlja u opasnost. A cenzurisanje Herša može samo privući više pažnje na to“.
There is a big debate over who blew up the Nord Stream pipeline. Instead of allowing the debate, Facebook has decided to take a side. It is censoring Pulitzer-winning journalist Seymour Hersh. And instead of explaining, Facebook sends readers to an article in Norwegian. Watch pic.twitter.com/nN18HovBPR
— Michael Shellenberger (@shellenberger) April 19, 2023