PENTAGON predviđa da će za 10 godina slati ROBOTE NE FRONT
Američki general Mark Majli ima viziju robotskih mašina za ubijanje koje se kreću kopnom, nebom i morima u ne tako dalekoj budućnosti.
Bili bi potpuno automatizovani, angažovani sa neprijateljskim robotima u svim domenima rata. Njihovi rukovaoci bi nadgledali akciju na daljinu dok se sukobi odvijaju i pobeđuju mašine.
Daleko od naučne fantastike, ovo je vizija generala Marka Majlija, koji je od 2016. godine tvrdio da će američka vojska do 2030. postaviti značajne robotske kopnene snage i sposobnosti veštačke inteligencije.
The Epoch Times izveštava: Sjedinjene Države, prema Majliju, su u jeku jedne od bezbrojnih revolucija u vojnim poslovima koje su se protezale kroz istoriju.
„Nalazimo se u ključnom trenutku u istoriji sa vojnog stanovišta. Došli smo do suštinske promene u samom karakteru rata.”
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! NOVI GOST U BUNKERU OTKRIVA ŠTA ČEKA CEO SVET
Mnogima bi bez sumnje bilo više prijatno sa idejom da se roboti bore za kontrolu nad Zemljom da je to u naučno-fantastičnom romanu ili na filmskom platnu, a ne na listi prioriteta najvišeg vojnog oficira.
Međutim, Majli veruje da će najmoćnije armije sveta biti pretežno robotizovane u narednoj deceniji, i on misli da će Sjedinjene Države biti prve u tom kibernetičkom ratu.
„Tokom narednih deset do petnaest godina videćete da veliki delovi vojske naprednih zemalja postaju robotizovani“, rekao je Majli. „Ako dodate robotiku sa veštačkom inteligencijom i preciznom municijom i sposobnošću da vidite iz svog ugla šta se dešava dobićete mešavinu stvarne fundamentalne promene.“
„To dolazi. Te promene, ta tehnologija … gledamo u roku od 10 godina.”
To znači da Sjedinjene Države imaju „pet do sedam godina da naprave neke fundamentalne modifikacije u našoj vojsci“, kaže Majli, jer neprijatelji nastoje da primene robotiku i veštačku inteligenciju na isti način, ali sa Amerikancima na vidiku.
Nacija koja prva stigne, koja na kohezivan način koristi robotiku i veštačku inteligenciju, dominiraće sledećim ratom.
„Tvrdim da će zemlja, nacionalna država, koja uzima te tehnologije i najefikasnije ih prilagođava i optimizuje za vojne operacije, ta zemlja verovatno imati odlučujuću prednost na početku sledećeg sukoba“, rekao je Majli .
Teško je preceniti globalne posledice takve promene u karakteru rata.
Majli je uporedio tekuću borbu za formiranje novog načina rata sa konkurencijom koja se dogodila između svetskih ratova
U toj eri, kaže Majli, sve nacije Evrope imale su pristup novim tehnologijama u rasponu od mehanizovanih vozila preko radija do hemijskog oružja. Svi su oni mogli da razviju jedinstven koncept manevarskog ratovanja koji je zamenio rat na iscrpljivanje koji je definisao Prvi svetski rat.
Ali samo je jedna nacija uspela da integriše upotrebu svega toga.
„Ta zemlja, nacistička Nemačka, preplavila je Evropu u veoma, veoma kratkom vremenskom periodu… jer su uspeli da uzmu te tehnologije i spoje ih u doktrinu koju sada znamo kao Blickrig“, rekao je on .
Majli i Pentagon sa njim, nadaju se da će sada učiniti isto tako što će ujediniti nove mogućnosti poput robotike, AI, sajber i svemirske platforme i precizne municije u kohezivnu doktrinu rata.
Budući da su prve integrisale ove tehnologije u novi koncept, kaže Majli, Sjedinjene Države mogu vladati budućim bojnim poljem.
U tom cilju, Pentagon eksperimentiše sa novim bespilotnim vazdušnim, zemaljskim i podvodnim vozilima, i nastoji da iskoristi prodornost nevojnih pametnih tehnologija od satova do fitnes trackera.