MASK ipak prihvatio predloge radne grupe za dezinformacije EU i tako podržao mejnstrim medije
Izvršni direktor Tvitera Elon Musk tiho se udružio sa „radnom grupom za dezinformacije“ Evropske unije kako bi uklonio sve nezavisne medije sa platforme i umesto toga promovisao „pouzdane“ mejnstrim medije.
Mask, koji se javno predstavlja kao pobornik slobode govora, uhvaćen je kako tiho potpisuje takozvani „Kodeks prakse o dezinformacijama“ Evropske unije – koji zahteva da platforme poput Tvitera cenzurišu korisnike koji dovode u pitanje mejnstrim narativ.
Zakon EU o digitalnim uslugama (DSA) primorava potpisnike da se striktno pridržavaju svoje agende cenzure ili se suočavaju sa teškim kaznama. I Elon je više puta isticao svoju želju da se u potpunosti pridržava DSA.
Dailysceptic.org izveštava: Štaviše, Tviter je čak i član stalne radne grupe za ‘dezinformacije’ koja je uspostavljena prema Kodeksu i koja se sastaje najmanje svakih šest meseci, kao i u podgrupama između plenarnih sednica sesije.
Radnom grupom predsedava niko drugi do izvršno telo EU, Evropska komisija.
NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA! OVO SE NE PROPUŠTA
Ko će reći da je nešto dezinformacija, ko je u tome arbitar? Pa, evo ga. U slučaju Tvitera i svih platformi koje sarađuju sa EU, Evropska komisija je arbitar toga, jer će Komisija odlučiti da li Tviter i druge platforme čine dovoljno da se bore protiv toga.
Dakle, evo mog pitanja za Elona Maska: Šta tačno vi ili vaši predstavnici radite u Stalnoj radnoj grupi EU za dezinformacije?
Govoreći o tome, sigurno nije slučajno da opšte kategorije dezinformacija koje se koriste u algoritmu odražavaju glavne oblasti zabrinutosti koje EU cilja u svojim nastojanjima da „reguliše“ onlajn govor: „medicinske dezinformacije“, naravno, u kontekstu pandemije COVID-19, ali i „građanske pogrešne informacije“ u kontekstu osporavanih izbora – na primer, izveštaja o prevari na nedavnim izborima u Francuskoj ili Brazilu – ili „kriznih pogrešnih informacija“ u kontekstu rata u Ukrajini.
Nekada davno, Elon Musk se obavezao da će obavestiti korisnike Tvitera da li su shadow banovani i razlog zašto. Ali kao i njegovo obećanje o „opštoj amnestiji“ za sve zabranjene Tvitter naloge, i ovo obećanje je ostalo neispunjeno.
Možda Evropska komisija više voli da cenzura ostane u senci i tako je stavila veto na tu ideju, pošto je stavila veto na „opštu amnestiju“.