Autor knjige „Bogati otac, siromašni otac“ Robert Kijosaki upozorava na DISTOPIJSKU budućnost ukoliko se uvede DIGITALNA VALUTA
Priznati autor knjige Bogati otac, siromašni otac, Robert Kijosaki, izdao je oštro upozorenje da bi moguće lansiranje digitalne valute centralne banke (CBDC) u SAD moglo dovesti do stanja nadzora sličnog distopijskom romanu Džordža Orvela iz 1984.
Kijosaki je podelio svoju zabrinutost u nedavnoj epizodi podkasta Bogati otac, sugerišući da bi CBDC, podržan od Federalnih rezervi u Americi, omogućio nivo državnog nadzora nad građanima bez presedana.
Kijosaki je izrazio bojazan u vezi sa potencijalnim gubitkom privatnosti koji bi pratio uvođenje CBDC-a. On se plaši da će sa „FedCoin-om“ vlasti imati mogućnost da nadgledaju svaku transakciju, kupovinu i finansijsku interakciju, efikasno brišući svaki privid privatnosti.
Povlačeći paralele sa Orvelovom 1984, Kijosaki ističe potencijal za scenario „Velikog brata“, gde se životi ljudi stalno ispituju kroz njihove monetarne aktivnosti.
👉 Veštačka inteligencija bi uskoro mogla da zameni SUDIJE u sudnici https://t.co/xKqLQhpiZP
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 24, 2023
Autorovi komentari su se pojavili u vreme kada Federalne rezerve aktivno istražuju prednosti implementacije CBDC-a.
„Glavna bojazan u vezi sa FedCoin-om, CBDC-om, je da narušava našu privatnost. Praćenjem svake finansijske transakcije, oni će imati pristup svakom detalju o našoj potrošnji, primaocu našeg novca i načinu na koji raspoređujemo svoje resurse. U suštini, on replicira distopijsko društvo Džordža Orvela prikazano 1984. Veliki brat će stalno pratiti našu finansijsku aktivnost, a to je upravo problem sa digitalnom valutom centralne banke, ili novčićem Fed.
„Kao pojedinac, postajem nervozan pri pomisli na ovo. Ne želim da prate svaku moju transakciju ili da budu upoznati sa mojim potrošačkim navikama. To je kršenje moje privatnosti i oni nemaju nikakvog posla da znaju kako ja odlučim da raspodelim svoje resurse.“
Poslanik Tom Emer (R-MN) predstavio je nacrt zakona kojim bi se američkim Federalnim rezervama zabranilo da uvede digitalnu valutu Centralne banke (CBDC) ili da koristi digitalnu valutu za kontrolu monetarne politike.
Predlog zakona bi takođe zahtevao da Fed bude transparentan sa Kongresom u pogledu svojih napora da proučava sisteme digitalnih valuta.
Širom sveta, centralne vlade sve više istražuju ideju digitalnih valuta centralne banke, ne samo da digitalizuju novac već i finansijske sisteme.
To bi bilo moguće jer je CBDC programibilan, što znači da vlada može da diktira koliko trošite, za šta možete da ga koristite, pa čak i koliko možete da uštedite. Vlada takođe može programirati negativne stope na štedne račune kako bi podstakla ljude da troše novac.