Statua golog bradatog muškarca koji doji bebu postavljena ispred bivšeg danskog muzeja žena
Statua nagog muškarca koji doji bebu u foajeu onoga što je sada poznato kao Muzej roda u danskom gradu Arhusu izazvalo je podele u javnosti.
Statua „Agape“ visoka 3,5 metara prikazuje nagog muškarca sa klasičnim muškim crtama poput širokih ramena, uskih kukova, penisa i brade, a ima i ženske grudi i doji bebu.
Statua vajara Askea Kreilgaarda dizajnirana je korišćenjem 3D skeniranja njegovog sopstvenog tela i tela njegove devojke.
Cilj statue je, prema Kreilgaardu, da „pita šta bi čovek trebalo da bude i šta može da radi“.
TGP izveštava: Prema njihovoj veb stranici, to je „jedan od retkih muzeja na svetu, koji se fokusira na rod i ravnopravnost“.
Nakon što je statua postavljena, vajar, fotograf i pisac Suste Bonen napisala je članak za Kristeligt Dagblad pod naslovom „Statua dojilja je san pedofila“.
„Zar Agape nije san pedofila? Odrastao goli muškarac koji uživa u stavljanju malog deteta na bradavicu da bi ga sisalo za mene je oličenje onoga o čemu sanjaju pedofili“, napisala je Bonen.
👉 DIZNI nastavlja sa masovnim otpuštanjem radnika- Posledice LGBTQ propagande https://t.co/R41y02dnab
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 25, 2023
Ona je istakla da iako je bradavica erogena zona za oba pola, „majka zadovoljava potrebe deteta“, dok muškarac koji ne može da doji „zadovoljava samo svoje potrebe“.
„Ne vidim da se igraju rodne uloge, kao što mnogi drugi rade. Vidim eksploataciju malog deteta i čoveka koji se igra sa sopstvenim zadovoljstvom. Zato smatram da je uznemirujuće što i polovi i publika danas pozdravljaju poruku: odrastao čovek može da radi šta hoće sa malim detetom, sve dok to zovemo Agape“.
Muzej koji je nekada slavio ženska dostignuća je u poslednje vreme izuzetno „budan“.
In Aarhus, Denmark outside what was formerly called the Women's Museum, is now renamed to the "Gender Museum."
The erasure of women. pic.twitter.com/ya4OrxfZva
— Michelle Uriarau (@singlikeadiva) April 21, 2023
„Mnogo se promenilo u svetu rodne percepcije otkako je Žensko muzejsko društvo ugledalo svetlost dana; takođe su se uloga i funkcija muškaraca značajno promenile“, navodi se na sajtu. „U nekim oblastima kulturno nasleđe još uvek počiva na staromodnoj podeli između roda i uloga, dok sadašnjost očekuje otvorenije prikazivanje svih polova“.
Prema izveštaju Reduksa, muzej „nudi seksualno obrazovanje za decu u osnovnoj školi ’kroz kulturno-istorijski i normativno-kritički pogled na seksualnost i rod‘“.
„Društvene norme koje [deca] doživljavaju na sopstvenom telu postavljaju se protiv kulturne istorije kroz objekte iz istorije seksualne kulture. Na ovaj način pokazujemo studentima da su pol, rodne uloge i shvatanja seksualnosti ukorenjeni u našoj kulturnoj istoriji i da su se ideje o rodu, seksualnosti i seksualnim praksama vremenom menjale“, navodi se u opisu kursa.
Reduks je primetio da je 2018. „endokrinolog iz Bostonskog medicinskog centra tvrdio da je dojenje važan metod validacije rodnog identiteta transidentifikovanog muškarca“.
Nulta Tačka/TGP