Poljska protiv EU i DAVOSA: Novo istraživanje pokazuje da Poljaci odbacuju digitalnu valutu, zabranu automobila na dizel i ograničenu prodaju mesa
Poljaci se protive politici EU o zabrani vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i idejama koje kruže u EU o šumama, mesu, odeći i bezgotovinskoj ekonomiji, prema anketi koju je sproveo Evropski centar za istraživanje politike (CBPE)
Anketa je pokazala da se 67 odsto ispitanika protivi pravilu EU koje će zabraniti Evropljanima da registruju vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem počevši od 2035. Ideju o zabrani EU podržava samo 28 odsto Poljaka.
Protivljenje zabrani takvih vozila u EU se vidi u širokom spektru poljskog društva, uključujući urbano i ruralno stanovništvo, kao i one sa višim stepenom obrazovanja i one koji su završili samo srednju školu.
Istraživanje CPBE-a je takođe pitalo ispitanike o njihovim stavovima o ideji prenošenja vlasti nad šumama na EU, daleko od država članica. Više od polovine ispitanika, 57 odsto, usprotivilo se takvoj ideji. Samo 34 odsto je podržalo. Još jednom, opozicija ovoj ideji je slična u svim starosnim i socio-ekonomskim grupama.
Druga ideja o kojoj se raspravlja u EU je ograničavanje potrošnje mesa na 16 kilograma po osobi godišnje, kao i ograničavanje prodaje odeće na osam novih artikala po osobi.
Samo 21 odsto podržalo je cilj smanjenja potrošnje mesa, a 76 odsto se protivilo tome. Slični rezultati bili su i kod kupovine nove odeće, 23 odsto je podržalo, a 73 odsto protiv.
Poljaci su i protiv bezgotovinske ekonomije. Evropski parlament je nedavno preporučio da se digitalni evro istraži, ali da se još ne primenjuje. Zagovornici privatnosti upozoravaju da bi društvo bez gotovine moglo imati ozbiljne posledice po ličnu slobodu, a vlasti mogu da prate sve transakcije u realnom vremenu. Ovo može biti preduslov za nametanje strogih ograničenja onoga što ljudi mogu da kupe, uključujući odevne predmete i mesne proizvode. Digitalne valute takođe mogu biti vezane za društvene kreditne rezultate koji se odnose na politička mišljenja i društveno ponašanje, kao što je slučaj u Kini.
👉 Jedan od najboljih svetskih patologa upozorava da stotine miliona vakcinisanih obolevaju od raka i postaju neplodni https://t.co/dZaltlsNla
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 27, 2023
Zagovornici društva bez gotovine u Briselu tvrde da bi digitalne valute ograničile crno tržište. Međutim, 81 odsto Poljaka se protivi da se oslobode gotovine, a samo 17 odsto je za.
Slično protivljenje bezgotovinskom društvu može se videti u zemljama kao što su Austrija, Švajcarska i Nemačka. Prošle godine, preko 500.000 Austrijanaca potpisalo je peticiju kojom se poziva na upis prava na korišćenje gotovine u austrijskom ustavu. Kao rezultat toga, unutar zemlje će biti pokrenut referendum o tom pitanju. Sa populacijom od 8,9 miliona, masovna podrška pravu na plaćanje gotovinom pokazuje rastući pokret protiv digitalnog novca, uključujući digitalne valute centralne banke (CBDC).
Kao što je Remix News ranije izvestio, globalističke institucije poput Svetskog ekonomskog foruma dugo su lobirale za bezgotovinsko društvo i rutinski su objavljivale članke kao što su „Zašto treba da pokušamo da učinimo gotovinu zastarelom“, „Prednosti bezgotovinskog društva“ i „Treba li novčanice ukinuti?“ Još 2017. godine, ekonomista Džozef Stiglic pozvao je na zabranu svih papirnih valuta u Sjedinjenim Državama, poziciju o kojoj je WEF takođe pozitivno izveštavao. Centralne banke širom sveta takođe trenutno „predvode“ u trci za uvođenje digitalnih valuta. Iako se za mnoge očekuje da digitalne i fizičke valute rade u tandemu, brojni globalistički istraživački centri i ekonomisti zalažu se za potpuno ukidanje gotovine nakon perioda prilagođavanja.