Vašington se sprema za nuklearni udar u Ukrajini, poslati specijalni timovi- Njujork Tajms
Tim je poslat da postavi senzore koji bi okrivili Moskvu za svaki potencijalni incident, prenosi Njujork Tajms
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena priprema se za mogući nuklearni napad na Ukrajinu tako što povezuje zemlju sa mrežom senzora koji mogu da identifikuju poreklo bilo kog atomskog udara, piše Njujork tajms.
Senzori bi bili u stanju da otkriju radijaciju bilo prljave bombe ili nuklearnog oružja, saopštila je agencija u petak, pozivajući se na Nacionalnu administraciju za nuklearnu bezbednost (NNSA) Vašingtona.
„Delimično, cilj je da se osigura da ako Rusija detonira radioaktivno oružje na ukrajinskom tlu, njen atomski potpis i krivica Moskve mogu biti verifikovani“, navodi list .
Mreža senzora za zračenje je raspoređena „širom regiona“ i mogla bi da „okarakteriše veličinu, lokaciju i efekte bilo koje nuklearne eksplozije“, prema jedinici NNSA pod nazivom Tim za podršku nuklearnoj energiji (NEST). Jedinica navodno radi sa Ukrajinom na instaliranju senzora, obučavanju radnika, praćenju podataka i upozoravanju na opasne nivoe radijacije.
ŠTA NAS ČEKA?! SAZNAJTE VEČERAS UŽIVO U PODCASTU MARIO ZNA
NEST je dodao da će podaci iz senzora uskratiti Rusiji „bilo kakvu priliku da koristi nuklearno oružje u Ukrajini bez pripisivanja“. Tajms je rekao da ovo „odlazi u maglu nuklearnog rata i kako bi Sjedinjene Države mogle da iskoriste novi sistem da ga probiju “.
Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je prošlog meseca da će taktičko nuklearno oružje biti postavljeno u Belorusiju već ovog leta, kao odgovor na odluku Velike Britanije da Ukrajini obezbedi municiju sa osiromašenim uranijumom. On je negirao da ima bilo kakvu nameru da koristi nuklearno oružje u Ukrajini, ali je takođe obećao da će upotrebiti „sva raspoloživa sredstva za zaštitu Rusije“.
Odgovarajući na optužbe za korišćenje „neodgovorne nuklearne retorike“, ruski zvaničnici su ukazali na licemerje SAD i NATO-a, napominjući da zapadni lideri ignorišu činjenicu da SAD dugo imaju nuklearno oružje stacionirano u Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Holandiji i Turskoj.
Bivši predsednik Rusije Dmitrij Medvedev istakao je da je američki državni sekretar Entoni Blinken nedavno oplakivao stradanje japanskog naroda od atomskih bombardovanja Hirošime i Nagasakija, a da je propustio da pomene da ih je Vašington izveo – jedini takvi udari u svetskoj istoriji.
Tajms je tvrdio da bi američki senzori radijacije mogli da pomognu u sprečavanju Moskve da izvede nuklearni napad pod „lažnom zastavom“, kao što je tvrdnja da je Kijev detonirao bombu na bojnom polju kako bi izazvao direktniju zapadnu intervenciju u sukobu. Američko ministarstvo energetike ove godine troši oko 160 miliona dolara na nuklearne mere predostrožnosti u Ukrajini i zatražilo je sličan iznos sredstava za tu svrhu 2024.
NultaTačka/RT