Bivši kineski vojni komandant tvrdi da će hladnoratovsko „bojno polje“ između SAD i Kine biti u Evropi
„Bojno polje“ hladnog rata između Kine i Sjedinjenih Država vodiće se u glavnim gradovima širom evropskog kontinenta, tvrdi bivši pripadnik Narodnooslobodilačke armije (PLA).
Pišući u South China Morning Post u vlasništvu Džeka Ma, penzionisani kineski pukovnik Džou Bo je tvrdio da će se hladni rat između Pekinga i Vašingtona voditi zbog uticaja u Evropi, za koji je tvrdio da će biti podeljen između oslanjanja na Ameriku za odbranu i Kine za trgovinu.
Džou je rekao da će „takmičenje“ između dve sile uglavnom biti oko „ko može da pobedi treće strane“.
Izjavljujući, uz neke dokaze, da je Peking uspešno potkopao uticaj SAD u Africi i Južnoj Americi, penzionisani vojni komandant je rekao da će stoga „bojno polje… biti u Evropi, gde SAD imaju većinu svojih saveznika i gde je Kina najveći trgovinski partner”.
Predviđajući smanjenje američkog vojnog prisustva u Evropi u korist nagomilavanja u Indo-Pacifiku radi suprotstavljanja Kini, Džou je rekao: „Uzastopni predsednici SAD, i republikanci i demokrate, tražili su od Evropljana da preuzmu veće vlasništvo nad svojom bezbednošću. Drugim rečima, Evropa mora da ima stratešku autonomiju, čak i ako to ne želi”.
„Strateška autonomija“ Evrope, koju je bivši kineski pukovnik pomenuo, bila je referenca na nedavne komentare francuskog predsednika Emanuela Makrona nakon državne posete Si Đinpingu u Guangdongu, nakon koje je on tvrdio da EU ne bi trebalo da „prati“ Sjedinjene Države u ratu sa Pekingom ukoliko komunistički režim započne operaciju na Tajvanu i rekao da je Evropi potrebna „strateška autonomija“ od SAD, uključujući smanjenje oslanjanja na američku vojsku i valutu.
👉 🏳️🌈💀 ISTRAŽIVANJE otkriva da 40% pripadnika LGBTQ zajednice razmišlja o samoubistvu https://t.co/Gbr1Dzljzi
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 2, 2023
Makronovi komentari izazvali su gnev političara od Vašingtona do Berlina, a američki senator Marko Rubio se zapitao da li francuski predsednik „govori“ za celu Evropu i nagovestio da bi možda Amerika trebalo da ukine finansiranje rata u Ukrajini, tj. navodnu zaštitu ostatka kontinenta od ruske vojne intervencije.
„To što Evropa uzima Kinu kao partnera, konkurenta i sistemskog rivala u isto vreme govori više o evropskoj konfuziji u vezi sa Kinom, nego o tome šta Kina zaista jeste“, napisao je Džou, napominjući da je teškoća za Evropu to što „ne može sebi priuštiti da ima loše odnose sa Pekingom i Moskvom u isto vreme“.
Zaista, uprkos navodnoj privrženosti EU ljudskim pravima, za koja je komunistički režim jedan od glavnih globalnih prekršilaca, još uvek ima mnogo njih u bloku koji se zalažu za povećanje trgovinskih veza sa Kinom — često pod maskom pokušaja da se usmeri najveći svetski emiter o klimatskim promenama, međutim, duboke poslovne veze, posebno sa Nemačkom, verovatno su glavna motivacija za političare koji propovedaju navodnu vrednost bliže veze sa kineskim režimom.
Zanimljivo je da je bivši pukovnik PLA rekao da veruje da trenutno postoji „samo jedan scenario“ u kojem bi sadašnji status kvo između Evrope i Kine mogao biti fundamentalno poremećen: „rat u Tajvanskom moreuzu“.
„Ali nema dokaza da će Tajvan postati sledeća Ukrajina… Peking zna više od bilo koga da je mirno ujedinjenje u njegovom najboljem interesu, i što je još važnije, da je još uvek moguće“, napisao je Džou.
Nulta Tačka/BreitbartNews