Čileanski novinar uhapšen u Ukrajini jer je kritikovao vladu Zelenskog (VIDEO)
Služba bezbednosti Ukrajine (SBU) potvrdila je u petak hapšenje Gonzala Lira, državljanina Čilea koji živi u Harkovu, sumnjičeći ga za proruske simpatije. Lira je ranije bio privedena u aprilu 2022, ali je puštena posle nedelju dana i naređeno mu je da ne napušta grad.
Prema saopštenju SBU koje su citirali ukrajinski mediji, Lira je „javno opravdavao oružanu agresiju“ Rusije, negirao ili veličao navodne ruske ratne zločine i „uključio se u diskreditaciju najvišeg vojnog i političkog rukovodstva i odbrambenih snaga naše države“.
SBU je snimio Lirino hapšenje od strane teško naoružanih agenata, zamagljujući lica svih umešanih.
Gonzalo Lira arrested by Ukronazis of SBU
Pray for his safety pic.twitter.com/Oz5ZKqlpLV— Angelo Giuliano 🇮🇹 🇨🇭/ living in 🇨🇳 (@Angelo4justice3) May 5, 2023
On je osumnjičen da je „proizveo i distribuirao materijale koji opravdavaju višekratnu oružanu agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu“. Sud mu je odredio zatvor dok se ne završi istraga.
SBU je navodno zaplenila Lirin kompjuter i više mobilnih telefona kao dokaz.
Ukrainian gestapo just disappeared Gonzalo Lira again, and as evidence, they showed a book he owns. That book is critical of Putin, and was named "book of the year" by The Economist, the Financial Times, the New Statesman and The Telegraph pic.twitter.com/Bb4UuEXZrS
— 🌽 CP = BAD DUDE 🌽 (@memoryiswisdom) May 5, 2023
Lira, 55, je pisac i režiser koji je nekada radio u SAD. Pre nekoliko godina preselio se u Harkov, gde se oženio i počeo da piše blog kao ‘Trener Red Pill’.
Ovo je drugi put da je priveden od strane SBU. Prvi put je uhapšen u aprilu 2022, ali je pušten posle nedelju dana. Tada nije podignuta optužnica, a Lira nije želeo da govori o detaljima onoga što se dogodilo, rekavši samo da mu nije dozvoljeno da napusti Harkov.
On je okrivio američki list Dejli Beast što je skrenuo pažnju Kijeva na njegov rad, optužujući tu kuću da pokušava da ga ubije. Tabloid je izvestio o Lirinim aktivnostima u martu 2022, nazivajući ga „ljigavim” i „proputinovskom budalom”, i napominjući da su njegovi novinari kontaktirali ukrajinske vlasti.
Dok se Lira nekoliko nedelja nakon puštanja na slobodu držao prikriveno, on se na kraju vratio na društvene mreže i nastavio da kritikuje politiku Kijeva. Od tada, Ukrajina je donela zakone koji kriminalizuju neslaganje i dozvoljavaju predsedniku Vladimiru Zelenskom da zabranjuje opozicione političke partije, nacionalizuje medije i čak progoni Ukrajinsku pravoslavnu crkvu zbog toga što je u kanonskoj zajednici sa Moskvom.