Predatori na internetu ciljaju dečije veb kamere
Studija Internet Watch Foundation otkrila je da predatori na internetu ciljaju na dečije veb kamere i da je od 2019. godine došlo do desetostrukog povećanja slika seksualnog zlostavljanja kreiranih putem veb kamera i drugih uređaja za snimanje širom sveta.
Jednom kada predator dobije pristup dečjoj veb kameri, može da je koristi za snimanje, proizvodnju i distribuciju dečije pornografije, a perverzni koji koriste ovu vrstu tehnologije za seksualno zlostavljanje dece su u porastu, prema izveštaju Tech Xplore.
U izveštaju je objašnjeno da njihovi kriminolozi istražuju metode koje predatori koriste da ugroze dečije veb kamere. Da bi to uradili, predstavljali su se kao deca tako što su kreirali nekoliko automatizovanih botova za ćaskanje koji su izgledali kao devojčice od 13 godina.
„Rasporedili smo ove botove za ćaskanje kao mamac za onlajn predatore u raznim sobama za ćaskanje koje deca često koriste za druženje“, objasnili su istraživači, dodajući da su programirali botove da otkriju njihovu starost, pol i lokaciju.
„Iako je moguće da su neki subjekti bili maloletni i predstavljali se kao odrasli, prethodna istraživanja pokazuju da se predatori na mreži obično predstavljaju kao mlađi nego što zapravo jesu, a ne kao stariji“, primetili su.
Čet-botovi istraživača su na kraju zabeležili ukupno 953 razgovora sa odraslim osobama koje su se identifikovale i kojima je rečeno da razgovaraju sa 13-godišnjom devojčicom.
„Skoro svi razgovori su bili seksualne prirode sa naglaskom na veb kamere“, rekli su. „Neki predatori su bili eksplicitni u svojim željama i odmah su ponudili plaćanje za video snimke deteta koje izvodi seksualne radnje“.
Pored toga, 39 odsto razgovora uključivalo je neželjenu vezu na koju maloletnik može da pristane. Istraga vezana za veze otkrila je da je pet odsto njih dovelo do fišing veb lokacija, 19 odsto je bilo ugrađeno sa malverom, a 41 odsto je bilo povezano sa Whereby, norveškom platformom za video konferencije.
U izveštaju se navodi da je Whereby omiljen među onlajn predatorima, jer su u stanju da iskoriste funkcije platforme, omogućavajući im da dobiju pristup veb kameri deteta i gledaju i snimaju maloletnike bez njihovog pristanka.
👉 Katolička crkva u Njujorku izazvala bes zbog umetničke izložbe „Bog je trans" https://t.co/f3zXuZmeA6
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 10, 2023
Štaviše, perverznjak ne mora da bude tehnički pametan ili društveno manipulativan da bi dobio pristup veb kameri deteta, primetili su istraživači.
Istraživači su dodali da predatori takođe mogu da koriste Whereby da kontrolišu dečju veb kameru tako što će ugraditi video snimak uživo na bilo koju veb lokaciju koju žele. Oni čak mogu da ugrade kod koji im omogućava da uključe tuđu kameru bez znanja vlasnika.
Iako postoje ikone koje obaveštavaju korisnika kada su im kamera i mikrofon uključeni, dete možda nije svesno šta simboli znače i stoga ne bi imalo pojma da neko drugi kontroliše njihovu kameru i mikrofon, dodaje se u izveštaju.
Portparol kompanije Whereby, kao i advokat kompanije, osporio je tvrdnje istraživača.
„Naši korisnici ne mogu da pristupe korisnikovoj kameri ili mikrofonu bez dobijanja jasne dozvole od korisnika da to urade preko dozvola svog pretraživača“, rekao je portparol Viktor Aleksandru Truika, dodajući da korisnici mogu da vide kada je kamera uključena i da mogu da „zatvore, opozovu ili „isključe“ tu dozvolu u bilo kom trenutku”.
Advokat kompanije je rekao: „Wherby ozbiljno shvata privatnost i bezbednost svojih kupaca. Ova posvećenost je suština našeg poslovanja i ključna je za naše proizvode i usluge”.
U izveštaju se preporučuje da roditelji „prate internet aktivnosti svog deteta“, nauče ih „nepoznatoj opasnosti“ i „uvek pokriju veb kameru svog deteta“ kako bi ih zaštitili od onlajn predatora.