Zelenski: Treba nam još vremena za početak kontraofanzive
Ukrajinske trupe su „spremne“ za napad, ali nisu dobile svo neophodno zapadno oružje, tvrdi predsednik Ukrajine.
Ukrajinske trupe su „spremne“ da pokrenu dugo najavljivanu kontraofanzivu protiv Rusije, ali im je i dalje potrebno više vremena i opreme pre nego što uslovi budu optimalni, rekao je zapadnim medijima predsednik Vladimir Zelenski.
„Izgubili bismo mnogo ljudi“, rekao je Zelenski o potencijalnim posledicama hitnog pokretanja operacije. „Mislim da je to neprihvatljivo. Tako da treba da sačekamo. Treba nam još malo vremena.”
Ukrajinski lider je razgovarao sa novinarima mreže Evrovizije, a citirao ga je u četvrtak Bi-Bi-Si.
👉 Ludilo na globalnom nivou – UŽIVO – dr Mila Alečković u podcastu Mario Zna (VIDEO) https://t.co/S5EbQRyLPe
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 10, 2023
Zelenski je posebno napomenuo novinarima da je ukrajinskoj vojsci potrebno više oklopnih vozila, insistirao je na tome da je njegova vlada željna da koristi oružje koje su joj obezbedili zapadni pristalice i tvrdio da Rusija želi da zamrzne sukob.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je, međutim, ove nedelje izjavio da se ruska vojska još uvek suzdržava protiv Ukrajine.
„Vođenje rata… znači potpuno uništenje infrastrukture, potpuno uništenje gradova“, rekao je zvaničnik, dodajući da Rusija „pokušava da sačuva živote ljudi“.
Zelenski je odbacio ideju da će Kijev biti primoran od strane svojih stranih pristalica da pregovara ako kontraofanziva ne uspe, tvrdeći da oni „ne mogu da vrše pritisak na Ukrajinu da preda teritorije“.
Ranije ove nedelje, američki državni sekretar Antoni Blinken pohvalio je napore Vašingtona i njegovih saveznika da pripreme Kijev za vojnu akciju, opisujući ih kao „veoma produktivne“. Ukrajina je dobila oružje, održavanje, obuku trupa i „ispravne planove“, rekao je američki zvaničnik novinarima.
„U svim tim dimenzijama imaju ono što im je potrebno da nastave da budu uspešni u povratku teritorije“, ocenio je Blinken.
Velika Britanija je navodno pružila Ukrajini nove vojne kapacitete isporukom krstarećih raketa Storm Shadov iz vazduha. Oružje ima domet do 300 km (200 milja), što je dalje od bilo kojeg zapadnog oružja koje je ranije poslato Kijevu.
Ukrajina je dugo tražila sofisticiranije oružje, tvrdeći da je ono neophodno za postizanje prednosti nad Rusijom. Kijevska vlada je takođe pozvala svoje zapadne pristalice da obezbede borbene avione F-16 kako bi popunili svoju sve manju flotu ratnih aviona sovjetske proizvodnje, ali joj do sada nije ispunjena želja.
Rusija doživljava neprijateljstva u Ukrajini kao deo šireg zapadnog proki rata i tvrdi da kontinuirani dotok oružja u Kijev jednostavno produžava sukob i povećava rizik od eskalacije. Moskva je proglasila demilitarizaciju Ukrajine među ključnim ciljevima svoje kampanje, tvrdeći da prisustvo NATO-a u zemlji predstavlja kritičnu pretnju ruskoj nacionalnoj bezbednosti.