FACEBOOK odbacuje navode da WhatsApp špijunira svoje korisnike nakon što je Ilon Mask podelio tu informaciju
Facebook (sada poznat kao Meta) je oštro demantovao tvrdnje da njegova usluga za razmenu poruka WhatsApp uporno pristupa mikrofonima pametnih telefona kako bi špijunirala korisnike, čak i kada aplikacija nije aktivna, pripisujući problem Android grešci.
Evening Standard izveštava da je WhatsApp demantovao navode da je neprekidno pristupao mikrofonima pametnih telefona, čak i kada aplikacija nije bila otvorena, i okrivio grešku u operativnom sistemu Android telefona za problem.
Debata je dobila zamah nakon što je Elon Musk tvitovao da se „WhatsApp-u ne može verovati“.
Maskov tvit je usledio nakon objave Tviter inženjera Foada Dabirija, koji je tvrdio da je WhatsApp tajno koristio mikrofon njegovog telefona dok je spavao. U svom tvitu, Dabiri je uključio snimak ekrana koji pokazuje kako je WhatsApp povremeno pristupao njegovom mikrofonu u ranim jutarnjim satima. Vlasnici Samsung i Pixel telefona izrazili su zabrinutost i raspitali se zašto WhatsApp koristi njihove mikrofone bez njihovog izričitog znanja ili saglasnosti kao odgovor na ovo otkriće, što je izazvalo talas povezanih onlajn izveštaja.
WhatsApp cannot be trusted https://t.co/3gdNxZOLLy
— Elon Musk (@elonmusk) May 9, 2023
WhatsApp je odgovorio u tvitu na rastuću zabrinutost navodeći da je problem uzrokovan Android greškom koja „pogrešno pripisuje informacije“ na kontrolnoj tabli privatnosti. Kompanija je dodala da je kontaktirala Gugl da ispita i „popravi“ situaciju. Portparol Google-a potvrdio je da su upoznati sa tim i rekao da „blisko sarađuju sa WhatsApp-om na istrazi“.
Dalje pojašnjavajući svoju poziciju, WhatsApp je rekao da može pristupiti mikrofonu samo uz pristanak korisnika, na primer, „kada korisnik upućuje poziv ili snima glasovnu belešku ili video“. Kompanija je naglasila da su „ove komunikacije zaštićene enkripcijom od kraja do kraja, tako da VhatsApp ne može da ih čuje“.
Da bi proverili da li VhatsApp koristi vaš mikrofon, korisnici Android-a mogu da slede ove korake:
Zatim izaberite „mikrofon“ da vidite koje su aplikacije nedavno pristupile vašem mikrofonu.
Ako želite da blokirate sve aplikacije da koriste vaš mikrofon, možete da isključite pristup mikrofonu. Međutim, imajte na umu da će vas ovo takođe sprečiti da upućujete glasovne ili video pozive pomoću aplikacija kao što su VhatsApp, Zoom ili Skipe.
Da biste videli kojim dozvolama WhatsApp konkretno ima pristup, sledite ove korake:
Idite na podešavanja svog Android telefona.
Izaberite „privatnost“.
Idite na podešavanja telefona i pomerajte se nadole dok ne vidite „aplikacije“.
Ponovo pomerite nadole i izaberite WhatsApp ili ga potražite preko trake za pretragu.
Ovde možete uključiti ili isključiti dozvole kao što su pristup kameri i mikrofonu, između ostalog.
Kritika Elona Maska na račun Facebook-ovih platformi dolazi jer izgleda da pozicionira Tviter kao potencijalnog WhatsApp konkurenta obećavajući da će dodati glasovne i video pozive, kao i šifrovanje za Tvitter direktne poruke.