Tramp obećava povratak Majkla Flina ako pobedi 2024
Bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Flin imaće mesto u sledećoj Trampovoj administraciji ako primarni kandidat republikanaca pobedi na nominaciji i na predsedničkim izborima 2024, rekao je Donald Tramp.
„Reći ću, generale Flin, vi ste pravi general. On je pravi čovek. Podneo je zlostavljanje kakvo niko ne bi mogao da podnese, i izašao je veći, bolji, jači nego ikada ranije“, rekao je Tramp Flinu telefonom na mitingu u Majamiju na Floridi tokom vikenda.
„Volimo ga, on je vođa, a vi samo ostanite bogati, zdravi i dobri… Želim da imate sjajan život i generale, samo morate da ostanete zdravi jer vas vraćamo. Vratićemo vas“, rekao je Tramp.
Flin (64) je bio primoran da napusti posao Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost u februaru 2017. jer nije otkrio razgovore koje je vodio sa ruskim ambasadorom tokom prelaznog perioda Obama-Tramp o naporima da se normalizuju odnosi Rusije i SAD.
Flin se kasnije izjasnio krivim da je lagao FBI o ovim razgovorima. U januaru 2020. povukao je izjašnjenje, navodeći navodne napore FBI-a da ga zarobi i progoni, ali je kasnije odustao zbog užasnih pravnih troškova i pretnji FBI-a da će krivično goniti njegovog sina.
U maju 2020., procurele rukom pisane beleške i tekstualne poruke između visokih zvaničnika FBI otkrile su dokaze o zaveri da se Flin ukloni, pri čemu su bivši zamenik direktora FBI Endru Mekejb i bivši direktor FBI Džejms Komi razmenili poruku o naporima da se „[Flin] natera da laže, da bismo mogli da ga gonimo ili da ga otpustimo”.
E-mail koji je poslala bivša Obamina savetnica za nacionalnu bezbednost Suzan Rajs dan pre Trampove inauguracije 2017. godine otkriva da je Komi preporučio da se istraga o Flinu pokrene čak i nakon što nije pronašao dokaze o bilo kakvom krivičnom delu, uključujući i razgovore budućeg NSA sa Kisljakom.
Komi se 2018. hvalio da je slanje agenata da intervjuišu i nameste Flinu u Beloj kući nešto što on „verovatno ne bi uradio ili se možda ne bi izvukao sa tim u organizovanijoj administraciji”.
„Ministarstvo pravde je odustalo od slučaja protiv Flina u maju 2020. godine, presudivši da ispitivanje FBI-ja nije „sprovedeno na legitimnoj istražnoj osnovi“, a njegovi odgovori su nebitni, „čak i ako su istiniti“. Savezni žalbeni sud je mesec dana kasnije odbacio optužbe. Tramp je Flinu dao potpuno pomilovanje krajem 2020. godine, neposredno pre nego što je napustio funkciju.
👉 EU pozdravlja razoružavanje Srbije: Celu Evropu čine bezbednijom https://t.co/iygVTMN4fE
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 16, 2023
Flinovo krivično gonjenje postalo je jedna od prvih manifestacija Rusijagejta – teorije zavere koja tvrdi da je Trampova kampanja bila u dosluhu sa Kremljom kako bi republikanski kandidat bio izabran 2016. godine, i da je postojala neka vrsta odnosa iza scene između Trampa i Moskve da bi dobili nekog da vodi prorusku politiku. Tvrdnje su propale 2018. nakon što dvogodišnja istraga vredna 32 miliona dolara nije mogla da pronađe dokaze o dosluhu Trampa i Rusije.
Tramp je optužio bivšeg predsednika Baraka Obamu i tadašnjeg potpredsednika Džoa Bajdena da se upuštaju u „izdaju” ciljajući na Flina, i sugerisao da bi svaki političar dobio po 50 godina zatvora zbog svoje uloge u održavanju „najveće političke prevare” i „podvala u istoriji naše zemlje” da su to radili republikanci umesto demokrata.
Flinovo otpuštanje na početku Trampovog mandata promenilo je putanju spoljne politike Vašingtona do kraja njegovog predsedništva. Iako je Tramp uspešno izbegao da se Sjedinjene Države zapetljaju u bilo kakvo živo blato, nije uspeo da ispuni obećanja u kampanji da će poboljšati odnose sa Rusijom i da sledi strategiju „zavadi pa vladaj“ u Niksonovom stilu odvajanja različitih nacija koje dovode u pitanje globalnu unipolarnost SAD.
Nulta Tačka/InfoWars