Majkrosoft tvrdi: Nova veštačka inteligencija pokazuje znake ljudskog rasuđivanja
Kada su naučnici iz Majkrosofta počeli da eksperimentišu sa novim sistemom veštačke inteligencije prošle godine, tražili su od njega da reši zagonetku koja je trebalo da zahteva intuitivno razumevanje fizičkog sveta.
„Ovde imamo knjigu, devet jaja, laptop, flašu i ekser“, pitali su. „Molim vas, recite mi kako da ih stabilno složim jedno na drugo“.
Istraživači su bili iznenađeni genijalnošću A.I. odgovora sistema. Stavite jaja na knjigu, pisalo je. Poređajte jaja u tri reda sa razmakom između njih. Pazite da ih ne razbijete.
„Postavite laptop na jaja, tako da ekran bude okrenut nadole, a tastatura okrenuta nagore“, pisalo je. „Laptop će se dobro uklopiti u okvire knjige i jaja, a njegova ravna i čvrsta površina će obezbediti stabilnu platformu za sledeći sloj“.
Pametan predlog naterao je istraživače da se zapitaju da li su svedoci nove vrste inteligencije. U martu su objavili istraživački rad od 155 stranica u kojem tvrde da je sistem korak ka veštačkoj opštoj inteligenciji, ili A.G.I., što je skraćenica za mašinu koja može da uradi sve što može da uradi ljudski mozak. Rad je objavljen na internet repozitorijumu istraživanja.
Majkrosoft, prva velika tehnološka kompanija koja je objavila rad u kome se iznosi tako smela tvrdnja, pokrenula je jednu od najžešćih debata u svetu tehnologije: Da li industrija gradi nešto slično ljudskoj inteligenciji? Ili neki od najsjajnijih umova industrije dopuštaju svojoj mašti da izvuku najbolje od njih?
„Počeo sam da budem veoma skeptičan — i to je evoluiralo u osećaj frustracije, uznemirenja, možda čak i straha“, rekao je Piter Li, koji vodi istraživanje u Majkrosoftu. „Mislite: Odakle, dođavola, ovo dolazi?“
“Bye, bye Youtube” Slobodna video platforma Rumble zabeležila rast prihoda od čak 336%https://t.co/JAWSwU5VgV
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 17, 2023
Majkrosoftov istraživački rad, provokativno nazvan „Iskre veštačke opšte inteligencije“, ide u srž onoga na čemu su tehnolozi radili – i čega se plaše – decenijama. Ako naprave mašinu koja radi kao ljudski mozak ili još bolje od toga, mogla bi da promeni svet. Ali to takođe može biti opasno.
A to može biti i besmislica. A.G.I. tvrdnje mogu da ubiju reputaciju kompjuterskih naučnika. Ono za šta jedan istraživač veruje da je znak inteligencije može se lako objasniti drugim, a debata često zvuči prikladnije za filozofski klub nego za kompjutersku laboratoriju. Prošle godine, Gugl je otpustio istraživača koji je tvrdio da je sličan A.I. sistem bio razuman, korak dalje od onoga što je Majkrosoft tvrdio. Osećajni sistem ne bi bio samo inteligentan. Mogao bi da oseti šta se dešava u svetu oko sebe.
Ali neki veruju da je industrija u poslednjih godinu dana krenula ka nečemu što se ne može objasniti: novi A.I. sistem koji dolazi sa ljudskim odgovorima i idejama koje nisu programirane i unesene u njega.