Pet TikTok kreatora tuže Montanu zbog zabrane aplikacije širom države
Pet kreatora TikTok sadržaja podnelo je tužbu protiv državnog tužioca Montane Ostina Knudsena, osporavajući nedavnu državnu zabranu popularne video platforme u kineskom vlasništvu.
Samanta Alario, Heder Diroko, Karli En Godard, Alis Held i Dejl Staut, koje zastupa njihov pravni tim, tvrde da zabrana krši njihovo ustavno pravo na slobodu govora, čak i ako se govor smatra opasnim. Oni takođe osporavaju opravdanost zabrane za nacionalnu bezbednost Montane.
„Montana nema ovlašćenja da donosi zakone koji unapređuju ono što smatra da bi trebalo da bude spoljna politika Sjedinjenih Država ili njeni nacionalni bezbednosni interesi“, navodi se u tužbi, „niti Montana može zabraniti čitav forum za komunikaciju na osnovu svojih percepcija da neki Govor koji se deli preko tog foruma, iako je zaštićen Prvim amandmanom, da je opasan”.
Tužba povlači paralelu, tvrdeći da je zabrana pristupa TikToku nepravedna i nerazumna, kao što bi bilo neprikladno „zabraniti Wall Street Journal zbog toga ko ga poseduje ili ideja koje objavljuje“.
Alario koristi TikTok da promoviše svoj mali biznis „gde dizajnira i prodaje kupaće kostime“, navodi se u tužbi. DiRocco, veteran marinaca, tvrdi da izvlači „znatan deo“ svog prihoda od aplikacije, koju, kako kaže, koristi za „povezivanje sa drugim veteranima i stvaranje sadržaja na teme uključujući komediju, šminku i mentalno zdravlje“.
U tužbi se tvrdi da je Godard, koja živi u Kasteru, utrostručila prihode svoje porodice deljenjem video zapisa o životu na njihovom ranču, dok Held i Stout, koji oboje žive u Misuli, dele video snimke „avantura na otvorenom“ i „šaljive video snimke“, respektivno.
👉 Telekomunikacioni gigant će ukinuti 55.000 radnih mesta, a neke ljude će zameniti veštačka inteligencija https://t.co/bTDDRriwdB
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 19, 2023
Montana navodi nekoliko opravdanja za zabranu
Senatski predlog zakona 419 je u sredu potpisao guverner Greg Đanforte. Zakonodavstvo navodi nekoliko opravdanja za zabranu TikToka u Montani.
Ističe zabrinutost da bi Kina, kao protivnik Sjedinjenih Država i Montane, mogla da iskoristi platformu za prikupljanje informacija u svrhe korporativne i međunarodne špijunaže, uključujući fizičke lokacije javnih zvaničnika, novinara i pojedinaca u realnom vremenu koji nisu naklonjeni kineskoj komunističkoj Partiji (KPK).
Predlog zakona takođe se poziva na upozorenja FBI-a i Federalne komisije za komunikacije (FCC) u vezi sa potencijalnim pretnjama nacionalnoj bezbednosti SAD koje predstavlja TikTok, kao što je potencijalno deljenje korisničkih podataka, poput istorije pregledanja i lokacije, sa kineskim režimom.
Krajem 2022. takve bezbednosne zabrinutosti su pojačane usred medijskih izveštaja da je osoblje BiteDance-a koristilo pristup kompanije TikTok korisničkim podacima da prati američke novinare.
Zabrinutost Montane se proteže i na pitanja privatnosti, jer TikTok-ov pristup korisničkim podacima izaziva zabrinutost zbog zaštite ličnih podataka.
Predlog zakona dalje ukazuje na navodni propust TikToka da ukloni i potencijalno promoviše opasan sadržaj koji podstiče maloletnike da se upuštaju u rizične aktivnosti, što predstavlja pretnju po zdravlje i bezbednost stanovnika Montane.
Navodi primere takvih aktivnosti, uključujući, ali ne ograničavajući se na bacanje predmeta na vozila u pokretu, prekomerno konzumiranje lekova, samopovređivanje, izazivanje nesvesti „kroz nedostatak kiseonika“ i učešće u drugim štetnim radnjama.
Neke od navodnih štetnih radnji koje se navode u predlogu zakona uključuju „izlivanje vrelog voska na lice korisnika, pokušaj razbijanja lobanje slučajnog prolaznika tako što će ga ili nju saplesti u tvrdu površinu, stavljanje metalnih predmeta u električne utičnice, zakretanje automobila velikom brzinom, mazanje mališana ljudskim izmetom, lizanje kvake na vratima i toaletne daske da bi se izložili riziku od zaraze, pokušavanje da se popne na gomile gajbi za mleko, pucanje u prolaznike vazdušnim puškama, odvrtanje šrafofa na točkovima vozila i krađu od javnih preduzeća”.
TikTok ima korisničku bazu od više od 150 miliona Amerikanaca. Prema samom TikToku, većina njegovih korisnika su odrasli. Međutim, aplikacija je neverovatno popularna i među tinejdžerima. Istraživanje koje je sproveo Pew Research Center otkriva da 67 odsto američkih tinejdžera između 13 i 17 godina koristi TikTok. Od ove grupe, 16 procenata navodi da skoro stalno koristi aplikaciju.
Guverner traži zabranu radi zaštite privatnosti i podataka
Đanforte je naglasio potrebu da se privatni podaci i osetljivi lični podaci Montanaca zaštite od prikupljanja od strane KPK. Rekao je da KPK „koristi TikTok za špijuniranje Amerikanaca, kršenje njihove privatnosti i prikupljanje njihovih ličnih, privatnih i osetljivih informacija“.
„Danas, Montana preduzima najodlučniju akciju bilo koje države da zaštiti privatne podatke i osetljive lične podatke stanovnika Montane od prikupljanja od strane Komunističke partije Kine“, rekao je on u saopštenju u sredu.
Državni tužilac Montane Ostin Knudsen rekao je za Foks njuz da je očekivao pravna osporavanja zabrane. On je ukazao da je traženje rešenja preko saveznih sudova deo njihovog strateškog pristupa tom pitanju.
Tužba predstavlja jedan od početnih pravnih izazova zabrane Montane i očekuje se da će biti pažljivo praćena jer savezne vlasti razmatraju potencijalnu zabranu TikTok-a širom zemlje. Iako bi zabrana trebalo da stupi na snagu 1. januara 2024, pravni postupci bi potencijalno mogli da odlože njenu primenu.
U vreme kada je zakon prošao kroz zakonodavno telo Montane, portparol TikToka Bruk Oberveter rekla je da će kompanija, ako se zakon potpiše, pokrenuti pravni postupak na osnovu ustavnosti.