Priručnik za suočavanje sa frustrirajućim trenucima u životu
„Bio sam dovoljno ljut da otkinem vrata ormara i čekićem ih razbijem na komade“.
Šta se desilo dva sata pre tog događaja: Moja supruga je ljubazno pitala da li mogu da popravim klizna vrata dečijih ormara, koja su padala već nekoliko meseci. Strateški sam „davao prioritete“ drugim projektima kako bih izbegao ovaj, ali zvanično nisam imao izgovora.
Nakon što sam se odvezao do prodavnice, izgubio strpljenje na parkingu, a zatim sat vremena petljao po vratima ormara, u suštini nisam postigao nikakav napredak. U stvari, možda sam pogoršao stvari. Mogao sam da osetim kako frustracija i napetost rastu u celom telu sa svakim neuspelim pokušajem.
Nakon toga, dok sam ručao, nastavio sam da se gušim u svojoj frustraciji i ponašam se kao mrzovoljan prema svojoj porodici.
Zašto sam dozvolio da me nešto tako trivijalno u velikoj šemi mog blagoslovenog života tako uznemiri?
Pronalaženje izvora frustracije
Kada primetite da ste frustrirani, pravo je vreme da razmislite i posmatrate šta se dešava u vama. Jake emocije su pokazatelj šta najviše cenite – ali upozoravam vas da vam se možda neće uvek dopasti ono što vidite.
Kada se dovoljno ohladite da malo razmislite o sebi, postavite sebi ovo pitanje: Koje sam priče ili unutrašnje dijaloge sam sebi govorio zbog kojih sam bio toliko frustriran?
Evo nekoliko priča koje sam sebi pričao dok sam se uzalud trudio:
- Nisi čak ni dovoljno kompetentan da popraviš klizna vrata.
- Verovatno ću morati da potrošim stotine dolara da unajmim nekoga da ovo popravi.
- Protraćio sam dva sata vremena koja se nikada neće vratiti.
Ova mala vežba mi je jasno stavila do znanja da veoma cenim svoj osećaj lične kompetencije, svoj novac i svoje vreme – toliko da bi me pomisao da imam manje bilo čega od njih mogla dovesti do besa.
Ovo za mene nije ponosna činjenica. Svakako sam se nadao da će me do sada moji napori da sazrem u karakteru uzdignuti iznad tolikog vrednovanja takvih stvari. Ali svi treba da radimo na sebi.
👉 Martin Armstrong: Zašto Ukrajina mora da izgubi da bi se spasio svet https://t.co/feAiuMssO8
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 22, 2023
Mit o životu bez muke
Frustracija nije nužno loša, jer je znak da vam je zaista stalo do određenog ishoda. Problem je kada frustracija dovede do obeshrabrenja ili kada postanete frustrirani zbog stvari koje nisu zaista važne.
Za mene je ovaj napad frustracije bio poziv na buđenje da sam postao previše zaštitnički nastrojen prema svom vremenu i novcu i svom identitetu kao neko ko se nikada ne bori – ali u koju svrhu? Kada se čvrsto držimo svog vremena i novca, da li to zaista poboljšava naš svakodnevni život? Da li nas to čini boljim ljudima? Ne mislim tako.
A kada dozvolim da moj ego postane toliko krhak da je svaka borba sramota, kakav je rezultat? Mislim da me to tera da igram na sigurno i da se držim samo onoga u čemu sam dobar umesto da radim teške stvari koje bi mogle biti važne. Takođe me navodi da skrivam slabe delove sebe od drugih.
Možete videti zašto to nisu vrednosti koje želim da upravljaju mojim životom.
Ponovno procenjivanje prioriteta
U svetlu onoga što sam naučio o svom egu i prejakim željama da zaštitim svoje vreme i novac kroz ovu epizodu frustracije, odlučio sam da zapišem vrednosti kojima bih radije bio vođen.
Strpljenje: biti u stanju da se nosite sa preprekama ili neizvesnošću sa smirenim stavom bez stresa.
Optimizam: Uveren sam da će se neko rešenje na kraju otkriti ako nastavim sa tim.
Svesnost veza: Ne dozvoljavam da me moje unutrašnje borbe odvlače od ljubavi prema drugima.
Ne shvatam sebe toliko ozbiljno da svaki neuspeh predstavlja pretnju mom identitetu.
Zahvalnost: Cenim ono što je dobro u mom životu umesto da se fokusiram na trenutne probleme.
Vođen ovim vrednostima, znam da ću biti vođen ka tome da postanem osoba kakva želim da budem. Moje frustracije će biti manje, a kada dođu, biće korisna merila da moj život nije u skladu sa stvarima koje su zaista važne.
Transformisanje frustracije u refleksiju
Namerni život je onaj u kome se ništa ne troši, čak ni trenuci koje biste radije zaboravili. U stvari, često se iz neuspeha i borbi može naučiti mnogo više nego iz uspeha.
Dozvolite mi da rezimiram šta bih vam preporučio da uradite kada ste ljuti ili frustrirani zbog jedne od životnih prepreka:
- Prvo se zapitajte koje priče ili unutrašnji dijalozi izazivaju vašu frustraciju. Zapamtite: Uvek postoji „zašto“ iza vašeg besa – nešto važno što je ugroženo.
- Zatim se zapitajte da li su ove vrednosti vredne da usmeravaju ili motivišu vaše postupke.
- Na kraju, zapišite listu atributa i karakternih osobina koje bi vas bolje vodile u tim trenucima borbe.
Vremenom će ova praksa promeniti vaš život. Umesto da bude gubitak, svaki trenutak frustracije će dovesti do refleksije koja vas gura dalje ka osobi kojoj se nadate da ćete postati.