Povučeno više od 300 lažnih studija o COVID-u 19 koje su mediji koristili za širenje dezinformacija i dizanje panike
Istraživački časopisi su povukli više od 300 članaka o COVID-u 19 zbog ugroženih etičkih standarda i zabrinutosti oko naučne validnosti publikacija.
Retraction Watch je obezbedio listu povučenih radova o COVID-u 19 u rasponu od „Akutne povrede bubrega povezane sa COVID-om 19“ do „Može li vaša veštačka inteligencija razlikovati mačke od COVID-19?“
Trenutno je povučeno ukupno 330 istraživačkih radova.
Tokom pandemije, istraživači su ugrozili etičke standarde i pokušali ili da dobiju odobrenje više publikacija ili da koriste prečice oko etike, kaže viši istraživač Gunnveig Grødeland sa Instituta za imunologiju Univerziteta u Oslu, nakon što je prošao kroz listu članaka koji su povučena.
Iako je sasvim prirodno da se neki članci ažuriraju ili menjaju da bi bili objavljeni u drugom obliku , neki su povučeni jer istraživači nisu dobili informisani pristanak tokom istraživanja.
👉 Mediji ovo skrivaju! PODACI IZ IZRAELA pokazuju da je od COVID-a 19 umrlo 0 osoba mlađih od 50 godina https://t.co/u6tYZr6M4R
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 28, 2023
„Naravno, biće povučeno kada se utvrdi da su etičke smernice prekršene“, rekao je Grodeland za Khrono, norveški list za visoko obrazovanje i istraživanje.
Ona je istakla da su ostali tekstovi povučeni nakon što su urednici primetili da strategije koje su novine pominjale ostavljaju pogrešan utisak u medijima da se preporučuju kao stvarno lečenje ili prevencija COVID-19.
Ona je rekla da se ovakve vrste tekstova moraju povući jer se u njima govori o stvarima za koje ne mogu da garantuju ni autori članaka ni njihove institucije.
Pored toga, neke studije nisu uključivale dovoljno veliku veličinu uzorka.
Kada je uključeno više subjekata, istraživači više nisu mogli da održavaju iste zaključke koje su ranije doneli o dejstvu lekova.
Grødeland je rekla da je jedan od razloga zašto se to dogodilo tokom pandemije taj što je relativno više ljudi odjednom počelo da sprovodi istraživanje o temi o kojoj su zaista znali relativno malo.
Čak su i prestižni časopisi poput Lanceta objavljivali te članke.
Jedna od Lancetovih studija je čak izazvala i Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) i nacionalnu vladu da zaustave sveobuhvatno testiranje efikasnosti hidroksihlorokina protiv COVID-a 19.
Opsežna studija Lanceta, navodno zasnovana na lažnom istraživanju, kaže da lek povećava rizik od srčane aritmije i smrtnosti kod pacijenata sa COVID-19.