Južna Afrika očekuje da Putin prisustvuje samitu BRIKS-a, neće sprovesti nalog MKS-a za hapšenje
Vlada Južne Afrike objavila je u ponedeljak obaveštenje da će dati diplomatski imunitet svim učesnicima samita BRIKS-a u avgustu.
Obaveštenje je odmah privuklo međunarodnu pažnju jer je jedan od zakazanih prisutnih ruski lider Vladimir Putin.
Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je nalog za hapšenje Putina u martu i Južna Afrika je po ugovoru nominalno obavezna da ga sprovede.
BRIKS je ekonomski savez koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Zemlje BRIKS-a, koje su bile pet najbrže rastućih ekonomija na svetu kada je alijansa osnovana 2009. godine, teže stvaranju nezapadnih alternativa institucijama kao što su Svetska banka i Međunarodni monetarni fond (MMF).
MKS je osnovan sporazumom pod nazivom Rimski statut iz 1998. godine i počeo je sa radom nakon što je 60 država ratifikovalo sporazum 2002. Broj potpisnika se udvostručio na 120 tokom naredne dve decenije.
Južna Afrika je bila jedna od prvih 60 država koje su ratifikovale Rimski statut. Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa ponovio je u aprilu 2023. da njegova zemlja ostaje aktivni učesnik MKS, nakon trenutka konfuzije kada je rekao da Južna Afrika planira da se povuče iz suda jer sud želi da se Putin uhapsi ako prisustvuje samitu BRIKS-a u Johanesburgu u avgustu.
Južna Afrika je ranije pretila da će se povući iz MKS-a pod sličnim okolnostima 2016. godine, kada je sud izdao nalog za hapšenje svrgnutog sudanskog predsednika Omara al-Bašira pod optužbom za genocid. Bašir je na brzinu otišao iz Južne Afrike pre nego što je njen visoki sud odlučio da je nalog za hapšenje za njim legalan i primenljiv.
U oba slučaja, kritičari stava južnoafričke vlade istakli su da Rimski statut predviđa da članovi moraju nastaviti da sprovode naloge MKS-a 12 meseci nakon povlačenja, tako da će i dalje morati da se sprovedu hapšenja Bašira i Putina.
👉 Oko milion gledalaca prestalo je da gleda Foks njuz nakon što je Taker Karlson otišao https://t.co/XdjDU5bhTP
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2023
MKS je izdao nalog za hapšenje Putina i jednog od njegovih najviših zvaničnika, Marije Aleksejevne Lvove-Belove, u martu 2023. Oboje su optuženi za „ratni zločin protivpravne deportacije stanovništva“ sa okupirane ukrajinske teritorije u Rusiju – konkretno, hiljade dece koje su Rusi evakuisali sa ratnog područja na rusko područje pod nadležnošću Komisije za prava deteta Ruske Federacije, na čijem je čelu Lvova-Belova.
Prema navodima ukrajinske vlade, ruski vojnici su navodno odveli deo dece u Rusiju iz sirotišta.
„Međunarodnim pravom je zabranjeno okupatorskim silama da prebacuju civile sa teritorije na kojoj žive na druge teritorije. Deca uživaju posebnu zaštitu prema Ženevskoj konvenciji“, rekao je predsednik MKS-a Pjotr Hofmanski kada su nalozi objavljeni.
Ovo je važan momenat u procesu pravde pred MKS. Sudije su razmotrile informacije i dokaze koje je dostavio tužilac i utvrdile da postoje verodostojne optužbe protiv ovih osoba za navodne zločine“, rekao je Hofmanski.
Rusija nije potpisnica Rimskog statuta (kao ni Sjedinjene Države), tako da bi Putin teoretski mogao bezbedno da putuje u bilo koju zemlju koja ne sprovodi naloge MKS. U praksi, on je napravio samo jedno putovanje van Rusije od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, poseta Iranu prošlog jula.
Putinovo planirano putovanje u Južnu Afriku postalo je veliki test autoriteta MKS-a i posvećenosti administracije Ramafoze njenim obavezama iz Rimskog statuta. Vlada Južne Afrike je u ponedeljak objavila obaveštenje u svom službenom listu u kojem se navodi da će vlada proširiti zaštitu iz svog Zakona o diplomatskom imunitetu i privilegijama na sve strane zvaničnike koji prisustvuju sastanku ministara BRIKS-a u Kejptaunu, samitu BRIKS-a u Johanesburgu od 22. do 24. avgusta. Ovo poslednje je događaj gde se očekuje da će Putin prisustvovati.
Visoki južnoafrički zvaničnici rekli su za CBS News u utorak da Ramafozina vlada proučava precizne formulacije Rimskog statuta, tražeći „moguću rupu koja bi omogućila Putinu da prisustvuje, a da Južna Afrika ne mora da ga hapsi“.
Očigledno, oni veruju da su svoju rupu pronašli tako što su Putinu dali diplomatski imunitet, jer Rimski statut predviđa da se nalozi MKS ne mogu sprovesti ako bi „zahtevali od zamoljene države da postupa u suprotnosti sa svojim obavezama prema međunarodnom pravu u pogledu države ili diplomatskog imuniteta”.
Putin bi, u teoriji, morao da odbije ponudu imuniteta Južne Afrike pre nego što bi MKS mogao da obaveže administraciju Ramafoze da ga uhapsi. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je u utorak neophodnost čak i ovog dosadnog pravnog manevra, odbacivši nalog MKS-a za Putinovo hapšenje kao „nezakonit“.
Primarna opoziciona stranka Južnoafričke Republike, Demokratski savez (DA), zatražila je u utorak sudski nalog kojim bi se tražilo da Putin bude „pritvoren“ i „predat“ MKS-u ako prisustvuje samitu BRIKS-a.
„Tužilaštvo traži ovaj deklaratorni nalog kako bi osigurao da ne postoji pravna nejasnoća u vezi sa procedurom koju treba poštovati i obavezama koje se stavljaju na državu, ako predsednik Putin kroči u Južnu Afriku“, rekao je ministar pravde u senci Glinis Brajtenbah.
Brejtenbah se osvrnuo na kontroverzu iz 2016. oko Baširove posete i rekao da je važno da sudovi donesu odluku pre dolaska Putina.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Afrike izgleda da je provizorno odstupilo u utorak, navodeći da je obaveštenje o diplomatskom imunitetu za učesnike BRIKS-a „standardna” procedura koja ne mora nužno da „prevazilazi bilo koji nalog koji je izdao bilo koji međunarodni tribunal protiv bilo kog učesnika konferencije”.