Militantni trans aktivisti izvršili napad na kuću ministra pravde u Nemačkoj
Kuća federalnog ministra pravde Marka Bušmana (FDP) u Gelzenkirhenu je išarana, a vrata su takođe malo oštećena. Policija sada ispituje objave na veb portalu gde se kao razlog navodi „antitrans uticaj“.
U Gelzenkirhenu, dom federalnog ministra pravde Marka Bušmana (FDP) bio je meta napada 20. maja. Policija je potvrdila incident u sredu. „Svet“ je prvi javio da su zidovi išarani i oštećeno staklo.
Prema njegovom ministarstvu, Bušman je tog dana imao sastanke u Berlinu. Iako se incident desio pre skoro dve nedelje, do sada ništa nije objavljeno osim novinskog izveštaja.
Stanovnici su pozvali policiju „nakon što su primetili grafite i manja oštećenja na ulaznim vratima“, saopštila je policija. „Pošto je na ovoj adresi registrovan i savezni ministar pravde, državna bezbednost policije u Gelzenkirhenu je istog dana započela istragu“. Portparol ministarstva je u Berlinu rekao da je Bušman „odmah podneo krivičnu prijavu“ nakon incidenta.
Sam Bušman je na Tviteru potvrdio incident i nije pokazao razumevanje za počinioce. „Demokrate se raspravljaju argumentima, a ne nasiljem i imovinskom štetom“, napisao je političar na platformi. Naravno, takvim postupcima se ne može uticati na njegovo političko mišljenje, objasnio je on.
👉 Nemački ministar zdravlja priznao da su vakcine protiv Covid-a opasne, a farmaceutske kompanije su ostvarile ‘prevelike profite’ https://t.co/NvaVY65r7B
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2023
Kako je saopštila policija, za sada nema informacija o osumnjičenima. Ali proveravamo objave na veb portalu „Indimedija“, rekao je portparol policije. Portal je od strane Kancelarije za zaštitu ustava okarakterisan kao „sigurni levičarski ekstremistički napor“.
Militantne trans i queer aktivistkinje verovatno stoje iza napada
U zapisu na levičarskom ekstremističkom veb portalu „Indimedija” o incidentu piše da je Bušmanova kuća u Gelzenkirhenu „obeležena”.
Autor unosa kao razlog štete navodi protest protiv nacrta „Zakona o samoopredeljenju“, koji je opisan kao „masovno neprijateljski nastrojen prema trans osobama“. Shodno tome, po kući su napisani grafiti „Samoopredeljenje umesto računa za kupatilo“ i simbol transrodne anarhije.
Razbijen je i prozor na ulaznim vratima kuće. Autor teksta to komentariše rečima: „On (Bušman) je takođe uživao u arhitektonskom redizajniranju u pogledu staklenih elemenata ulaza“.
Upis na blogu radikalne levice potpisan je pozivom na dalje radikalne protestne akcije „za militantnu samoodbranu trans i queer osoba! Uzvratite kada bi trebalo da budemo građani drugog reda!“
Lakše je promeniti ime i pol
Savezna vlada je početkom maja objavila nacrt takozvanog „Zakona o samoopredeljenju“. Stranke su se oko projekta dogovorile u koalicionom sporazumu.
Prema planovima, svako u Nemačkoj bi ubuduće trebalo da bude u mogućnosti da sam odredi pol i ime i promeni ih jednostavnom procedurom u matičnoj službi. Prema Ministarstvu za porodicu i pravosuđe, zakon je usmeren na transrodne, interpolne i nebinarne osobe. Udruženje lezbejki i homoseksualaca u Nemačkoj (LSVD) pozdravilo je objavljivanje nacrta.
„Pogođeni i njihove interesne grupe su dugo čekale na ovaj sledeći korak od kada je u junu 2022. predstavljen dokument o ključnim pitanjima, koji je nekoliko puta odlagan“, rekla je Mara Geri iz saveznog izvršnog odbora. Udruženje sada želi da detaljno analizira propise.
Bundesverband Trans je dao sličnu izjavu. „Predugo nije bilo inicijative na političkom nivou za uvođenje regulative zasnovane na ljudskim pravima. Sadašnja vlada se konačno uhvatila u koštac sa ovim davno zakasnelim projektom i predstavila udruženjima nacrt“, rekao je Kale Humpfner.
Kako navode u ministarstvima, pod „trans“ spadaju osobe koje se ne identifikuju ili se identifikuju samo sa polom koji im je dodeljen pri rođenju. „Inter“ znači posedovanje urođenih fizičkih karakteristika „koje se ne mogu jasno klasifikovati kao (samo) muško ili (samo) žensko prema medicinskim standardima“. „Nebinarni“ se definiše kao samoimenovanje za ljude koji se ne identifikuju ni kao muškarci ni kao žene.