Kina buši 10.000 metara duboku rupu u Zemlji
Kineski naučnici počeli su da buše rupu od 10.000 metara u Zemljinoj kori, dok druga najveća svetska ekonomija istražuje nove granice iznad i ispod površine planete.
Bušenje za ono što bi trebalo da bude najdublja kineska bušotina počelo je u utorak u naftom bogatom regionu Sinđang, navodi zvanična novinska agencija Sinhua. Ranije tog jutra, Kina je poslala svog prvog civilnog astronauta u svemir iz pustinje Gobi.
Prema izveštaju, usko okno u zemlju će prodreti u više od 10 kontinentalnih slojeva ili slojeva stena i doći do sistema krede u Zemljinoj kori, koji sadrži stene stare oko 145 miliona godina.
„Teškoća izgradnje projekta bušenja može se uporediti sa velikim kamionom koji vozi po dve tanke čelične sajle“, rekao je za Sinhuu Sun Jinšeng, naučnik sa Kineske akademije inženjeringa.
Projekat će obezbediti podatke o unutrašnjoj strukturi Zemlje, a takođe će testirati tehnologije dubokog podzemnog bušenja, prema China National Petroleum Corp., koji je predvodnik projekta.
👉 Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva: ‘COVID vakcine uzrokuju novi oblik side’ https://t.co/ITDNWz3UKE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 1, 2023
Očekuje se da će bušenje trajati 457 dana.
Predsednik Si Đinping pozvao je na veći napredak u dubokom istraživanju Zemlje u govoru kada se obratio nekim od vodećih naučnika u zemlji 2021. Takav rad može da identifikuje mineralne i energetske resurse i pomogne u proceni rizika od ekoloških katastrofa, kao što su zemljotresi i erupcije vulkana.
Najdublja rupa koju je napravio čovek na Zemlji i dalje je ruska superduboka bušotina Kola, koja je 1989. godine, posle 20 godina bušenja, dostigla dubinu od 12.262 metra.
Nulta Tačka/Blumberg