Univerzitet Kembridž: Anglosaksonci nikada nisu postojali
Univerzitet Kembridž podučava studente da Anglosaksonci nikada nisu postojali kao posebna etnička grupa, u nastojanju da „razbiju… mitove“ engleskog nacionalizma, izvestio je u subotu Telegraf. Liberalni akademici su dugo osuđivali termin za njegovu povezanost sa „belom bojom kože“.
Odeljenje za anglosaksonske, nordijske i keltske (ASNC) Kembridža će nastojati da „razgradi osnovu mitova o nacionalizmu – da je ikada postojao ‘Britanac’, ‘Englez’, ‘Škot’, ‘Vešanin’ ili ‘Irac’ sa koherentnim i drevnim etničkim identitetom – pokazujući studentima koliko su ovi identiteti konstruisani i kontingentni i oduvek su bili“, objavio je britanski list , pozivajući se na informacije sa univerziteta.
Ocrnjujući ideju o posebnom anglosaksonskom identitetu, univerzitet je rekao da ima za cilj da svoje učenje učini „antirasističkim“.
Kontroverza oko termina „anglosaksonac“ počela je 2019. godine, kada je kanadska akademkinja dr Meri Rambaran-Olm dala ostavku iz Međunarodnog društva anglosaksonista zbog „inherentne beline“ ove oblasti. Rambaran-Olm, koji nije belac, nastavio je da piše da „anglosaksonski mit održava lažnu ideju o tome šta znači biti ‘domorodac’ u Britaniji” i da je termin „istorijski netačan”.
👉 11 znakova da bi globalni sukob uskoro mogao potpuno izmaći kontroli https://t.co/LOLgZvcfbr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2023
Društvo je promenilo ime u Međunarodno društvo za proučavanje rane srednjevekovne Engleske, ali su neki akademici bili besni, opisujući kontroverzu kao pokušaj da se nametne američka politika rasnog identiteta britanskoj oblasti proučavanja. „Uslovi u kojima se taj termin susreće i način na koji ga doživljavaju veoma se razlikuju u SAD od drugih“, napisalo je 70 istoričara u otvorenom pismu 2020.
„To je nastavak onoga što se dešava već nekoliko godina, gde se napada ponos na nacionalni identitet“, rekao je politički komentator Entoni Veber za RT. Ističući da današnji Englezi trećinu svog porekla duguju Anglosaksoncima, on je dodao: „Mislim da ne služi antirasizmu da odjednom natera delove stanovništva da osećaju da ne bi trebalo budite ponosni na svoje poreklo.”
Istorijski gledano, anglosaksonski period označava vreme između 450. i 1066. godine nove ere. Tokom ovog perioda, germanski narodi – Angli, Sasi i Juti – stigli su u Britaniju i osnovali kraljevstva koja su konsolidovana u Kraljevinu Englesku od strane Atelstana od Veseksa 927. godine. U ovom periodu je došlo do razvoja prve iteracije engleskog jezika i stvaranje epskih pesama poput Beovulfa i Valdera.
Anglosaksonci su bili toliko uticajni na modernu britansku i američku kulturu da Francuzi i Rusi koriste ovaj termin kao skraćenicu za elite koje govore engleski sa obe strane Atlantika.