Vlada Velike Britanije sarađivala sa društvenim medijima i AI kompanijama kako bi cenzurisala kritičare zaključavanja
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva radila je sa društvenim medijima i AI kompanijama da bi nadgledala i cenzurisala kritičare zatvaranja zbog korona virusa, tvrdi se u izveštaju.
Zvaničnici u vladi Velike Britanije su navodno tajno radili sa kompanijama društvenih medija, kao što su Gugl, Fejsbuk i Tviter, kao i sa AI kompanijama da prate kritičare režima izolacije, kao i da identifikuju i na kraju cenzurišu govor koji kritikuje drakonsku politiku vlade.
Te tvrdnje, koje je objavio The Telegraph, imaju mnogo sličnosti sa takozvanim „Tviter fajlovima“, koji otkrivaju kako su američke vlasti radile ruku pod ruku sa kompanijama društvenih medija na cenzurisanju kritika vladine politike COVID-19.
Prema izveštaju novina, vlada Velike Britanije je angažovala takozvanu Jedinicu za borbu protiv dezinformacija (CDU) — tim Vajthola koji je prvobitno bio osnovan da se suprotstavi navodnim dezinformacijama tokom evropskih izbora 2019. — da nadgleda objave na društvenim mrežama koje osporavaju vladinu politiku zaključavanja sa ciljem cenzurisanja sadržaja.
Da bi postigla ovaj cilj, organizacija je navodno blisko sarađivala sa korporacijama društvenih medija, kao i firmama specijalizovanim za korišćenje veštačke inteligencije, od kojih su ove poslednje koristile naprednu tehnologiju da pretražuju mrežu u potrazi za porukama koje su kritične prema vladinim narativima o COVID-19.
Jedna privatna firma koja je učestvovala u ovoj operaciji „državnog nadzora“ bila je Logical sa sedištem u Jorkširu, pri čemu je firma označila brojne postove koje su, prema The Telegraph-u, objavili „uvaženi naučnici koji dovode u pitanje zaključavanje ili se zalažu protiv masovne vakcinacije dece protiv Covid-19”.
Rečeno je da je CDU na kraju skrenuo pažnju kompanijama društvenih medija na mnoge postove koji kritikuju vladina pravila o zatvaranju, koji je dobio status takozvanog „pouzdanog obeleživača“, što im je omogućilo da brzo prate zahteve za cenzuru.
👉 Korak bliže DIGITALNOM IDENTITETU- Stiže digitalni novčanik na Android telefone https://t.co/EaIflpGr5F
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 5, 2023
Iako nijedna od uključenih kompanija društvenih medija nije bila zakonski obavezna da ukloni sadržaj samo na osnovu toga što je označen, The Telegraph spekuliše da su kompanije možda bile pod pritiskom da to učine zbog činjenice da su zahtevi dolazili od vlade.
CDU je, kako se izveštava, takođe pratio aktivnosti određenih skeptika visokog profila, uključujući i akademskog profesora Oksforda Karla Henegana, koji je dovodio u pitanje vladinu metodologiju za praćenje smrtnih slučajeva od COVID-a.
Dokumenti dobijeni putem Zakona o slobodi informisanja od strane The Telegraph-a su navodno bili oštro cenzurisani, a čitave stranice su bile zatamnjene, što je otežavalo utvrđivanje celog obima onoga o čemu se razgovaralo između pozvanih grupa.
Vladini zvaničnici su takođe održavali tajne sastanke sa šefovima društvenih medija i članovima Bi-Bi-Sija, a tema je navodno bila kako najbolje zaustaviti širenje takozvanih „dezinformacija“ u vezi sa pandemijom.
Govoreći o sastancima, međutim, portparol Bi-Bi-Sija je insistirao na tome da je javno finansirana televizija prisustvovala samo kao posmatrač, u onome što se čini kao pokušaj da se servis distancira od skandala oko cenzure.
Ovo nije prvi put da je vlada Ujedinjenog Kraljevstva optužena da špijunira kritičare izolacije, a prethodni izveštaji ukazuju na to da je država rasporedila antiterorističke jedinice da cenzurišu sadržaj protiv izolacije.
Silkie Carlo, iz grupe za kampanju Big Brother Watch, koju je ironično nadzirao sistem za dezinformacije, rekao je: „Sam koncept ‘pogrešnih informacija’ koji diktira centralna vlast je otvoren za zloupotrebu i treba ga razmatrati mnogo kritičnije, kako ne bismo implementirali cenzuru u kineskom stilu”.