FRKA u EU! U Austriji i Slovačkoj bi ubrzo na vlast mogli da dođu lideri koji podržavaju Rusiju
„Bila bi katastrofa“ ako bi lideri koji su skeptični prema Ukrajini bili izabrani u Austriji i Slovačkoj, rekao je zvaničnik Evropske komisije za Politico u utorak. EU se navodno plaši da bi političke promene u obe zemlje mogle da ugroze buduće sankcije Rusiji, kao i vojnu pomoć bloka Kijevu.
Austrijska vlada desnog centra je nepopularna, a zabrinutost u vezi sa imigracijom i povećanjem troškova života učinila je desničarsku Partiju slobode Herberta Kikla najpopularnijom političkom frakcijom od kraja prošle godine. Zakonodavni izbori zakazani su najkasnije za narednu jesen.
Slična zabrinutost u Slovačkoj dovela je do porasta popularnosti bivšeg premijera Roberta Fica. Sa samo tri meseca do parlamentarnih izbora, Ficov pravac – Slovačka socijaldemokratija vodi u anketama, jer zemlja radi pod neizabranom vladom tehnokrata.
„Bila bi katastrofa“ ako bi obojica preuzeli dužnost, rekao je za Politico anonimni „viši zvaničnik [Evropske] komisije“ , pozivajući se na Kikl i Ficoov stav prema Rusiji.
👉 Narodni poslanik Aleksandar Jerković u podcastu Mario Zna: “Ko se plaši istine?” (UŽIVO) https://t.co/m0aYin3uLV
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 7, 2023
Politico se očigledno slaže sa Evropskom komisijom i objavio je više članaka poslednjih dana u kojima se austrijski političar opisuje kao „proruski, antiamerički teoretičar zavere“, a njegov slovački kolega kao širi „ruske dezinformacije“.
Oba potencijalna premijera su žestoki protivnici imigracije, posebno iz islamskih zemalja. Kada je reč o Ukrajini, Kikl je proglasio NATO odgovornim za sukob i smatra da je Austrijska podrška sankcijama EU Moskvi kršenje neutralnosti zemlje. U martu ove godine, Kikl i njegove kolege iz Slobodarske partije napustili su parlament tokom obraćanja ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.
Slovačka je članica NATO-a i od prošlog februara je Ukrajini dala oklopne transportere, haubice i celu svoju flotu borbenih aviona MiG-29 iz sovjetske ere. Fico, koji je dva puta bio premijer u poslednje dve decenije, rekao je da će prekinuti ovu vojnu pomoć.
Mađarska je do sada bila jedina članica EU koja se dosledno protivila sankcijama Rusiji, pri čemu je vlada Viktora Orbana obično pristajala na ograničenja bloka tek nakon što je napravila ustupke za Mađarsku. Budimpešta trenutno drži jedanaesti paket sankcija EU zbog toga što je Ukrajina stavila nekoliko njenih kompanija na crnu listu kao „sponzora rata“, dok istovremeno blokira 542 miliona dolara vojne pomoći EU Kijevu.
Kada bi Kikl i Fico preuzeli dužnost, Austrija, Mađarska i Slovačka bi formirale moćan politički blok i mogle bi da izvrše značajan pritisak na Brisel da promeni svoju politiku prema Ukrajini.