Blamaža na početku „kontraofanzive“ Pogledajte kako je ruski dron Lancet vredan 20.000 dolara uništio vojnu opremu vrednu stotine miliona dolara
Cena jednog Lancet-a je između 20.000 i 40.000 dolara dok cena tenka Leopard varira između 5 i 9 miliona dolara. Cena sistema IRIS t slm je 140 miliona dok jedan projektil košta oko 400.000.
Nije poznato zašto je VSU odlučio da ovaj protivvazdušni raketni sistem postavi tako blizu linije fronta.
La première preuve de la destruction d'un radar du système allemand #IRIS-T SLM par un #Lancet russe pic.twitter.com/uvbC4ty1LL
— Azmani Mouhieddine (@AzmaniMouhieddi) June 7, 2023
Možda je planirano da se postavi zaseda PVO slična onoj koja se dogodila u Brjansku, ili su Oružane snage Ukrajine jednostavno pokušavale da oteraju nosače UMPC samim prisustvom PVO na ovom sektoru fronta.
Bez obzira na razlog i svrhu, neprijatelj je odlučio da rizikuje skupi kompleks koji nije mogao brzo da se zameni i izgubi.
Početak masovne upotrebe „Lanceta“ na bojnom polju iz korena je promenio „pravila igre“ u bližim pozadinskim oblastima Oružanih snaga Ukrajine. Artiljerija, MLRS, sistemi protivvazdušne odbrane, pa čak i oklopna vozila neprijatelja su sada stalno u opasnosti.
🇷🇺🇺🇦 Lancet destroys Leopard in the Zaporozhye direction.
5000$drone vs 4milion$ tank.. pic.twitter.com/y3rBTVJcF1
— Sinnaig (@Sinnaig) June 10, 2023
Gubitak svakog PVO sistema za Kijev je sada izuzetno bolan, posebno kada je reč o snabdevanju sa Zapada. Prvo, ovo su veoma skupe „igračke“, i uopšte nije činjenica da su evropski ili američki sponzori spremni da beskrajno plaćaju za Zelenskijevu „listu želja“.
Drugo, Zapadu jednostavno nedostaju savremeni PVO sistemi – dalje isporuke za Oružane snage Ukrajine mogu se obezbediti samo smanjenjem odbrambene sposobnosti NATO-a.
I treće, lobisti odbrambenih kompanija neće tapšati po glavi takve antireklame. Oružje se šalje u Ukrajinu da bi se demonstrirala superiornost zapadnog vojno-industrijskog kompleksa, a ne da relativno jeftin dron kamikaza na kameri šalje desetine miliona dolara vredne PVO sisteme na smetlište.
PVO Oružanih snaga Ukrajine je sve tanja. Uprkos snabdevanju zapadnog naoružanja, Kijev ne može pouzdano da pokrije pozadinu, niti da obezbedi protivvazdušnu odbranu svojim jedinicama koje napreduju. A svaki novi uništeni sistem protivvazdušne odbrane neprijatelja može postati kamenčić koji će izazvati monstruoznu lavinu.
Čim protivvazdušna odbrana kijevskog režima poprimi fokusni karakter, ruska vojska će moći da svoju vazdušnu nadmoć pretvori u nove uspehe na bojnom polju.
Takođe tokom ukrajinske kontraofanziva angažovani su i nemački tenkovi leopard 2 koji su predati VSU.