Ako Mađarska odbije migrante moraće da plati milijarde
Prema novom paktu EU o migraciji i azilu, koji su ministri unutrašnjih poslova EU izglasali prošlog četvrtka, države članice će biti obavezne da prime određeni broj migranata u ime „dobrovoljne solidarnosti“. Ako odbiju ove migrante, mogli bi da uplate do 22.000 evra po migrantu u „fond solidarnosti“ EU.
EU ima dozvolu da preseli do 30.000 migranata godišnje u zemlje članice koje ih nemaju, ali bi ova cifra mogla da poraste na 120.000 u narednim godinama ako se paket usvoji.
Čak i ako se mali deo od tih 120.000 pošalje u Mađarsku, zemlja bi mogla da plati milijarde u narednih nekoliko godina.
Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da nova pravila Mađarskoj ne nude mnogo izbora.
„Brisel zloupotrebljava svoju moć. Žele da nasilno prebace migrante u Mađarsku. Ovo je neprihvatljivo! Oni žele silom da pretvore Mađarsku u imigrantsku zemlju“, ocenio je Orban sporazum iz perspektive Mađarske.
Politico piše da prema novom planu EU postoje dva različita pravca: „stroži postupak azila koji se sprovodi neposredno na granici, koji bi mogao da uključi kratak period pritvora, i drugi, dozvoljeniji proces. Pre-skrining bi odredio gde svaka osoba ide“.
Orban je tvrdio da će Mađarska u osnovi biti prinuđena da prima migrante i da je to potpuno suprotno interesima Mađarske i volji mađarskog naroda, a da ne pominjemo činjenicu da migranti u Evropu stižu na poziv zapadnih zemalja koje podstiču imigraciju, posebno Nemačke.
U ovom scenariju, zemlje koje bi ponovo snosile posledice neuspešne migracione politike EU bile bi one koje od 2015. pozivaju na jaču i čvršću akciju, poput Mađarske i Poljske, i ne mogu da pomognu situaciji.
👉 Američki istražitelji: Covid 19 je napravljen u Vuhanskoj laboratoriji kroz tajni program razvoja biološkog oružja https://t.co/mzWrfRQtRX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 12, 2023
„Evropska unija bi uvela obaveznu raspodelu migranata među državama članicama i, ako prođe relevantni zakonodavni proces, države članice neće imati pravo glasa o tome ko će živeti na njihovim teritorijama“, rekao je Bence Retvari, državni sekretar mađarskog parlamenta Ministarstva unutrašnjih poslova.
Druga opcija je da Mađarska plati vraćanje kvotnog broja tražilaca azila u njihove zemlje porekla. Brisel je odredio iznos od 22.000 evra (oko 8 miliona forinti) po imigrantu.
Za oko 10.000 migranata to bi Mađarsku koštalo 220 miliona evra. Tokom jedne decenije, ova cifra bi mogla brzo da se poveća na milijarde.
Štaviše, skoro trećina procedura azila u Evropi mora da se vodi u Mađarskoj. Razlog je što Grci i Bugari ne vode evidenciju o ilegalnim imigrantima, pa ih je Brisel tretirao kao da ne postoje. Osim toga, novo pravilo EU postavlja tako kratko vremensko ograničenje — 12 nedelja — da je nemoguće dobiti konačnu sudsku odluku o proterivanju, što znači da je Mađarska efektivno obavezna da bezuslovno prihvata migrante, piše portal Origo.
Zvaničnici EU dugo su tvrdili da su raznolikost i imigranti neto korist za ekonomiju, ali zapadne zemlje koje su pozvale milione migranata u svoje zemlje takođe očajnički žele da ih premeste u zemlje istočne Evrope koje su odbile masovnu imigraciju.
Nemačka je, na primer, videla da su njen zdravstveni sistem, obrazovni sistem i stambeni sistem preplavili stranci, što je dovelo do brzog uspona antiimigracione stranke Alternativa za Nemačku (AfD), koja sada ima 20 odsto glasova. Nemačka vlada procenjuje da će migranti samo ove godine poreske obveznike koštati 36 milijardi evra. Istovremeno, ovi migranti su odgovorni za neverovatnu količinu kriminala u zemlji, pokazuju podaci nemačke vlade.
U Švedskoj, za koju se nekada smatralo da ima najliberalniju politiku prema izbeglicama u Evropi, sve je veći broj ubistava, pucnjave i migrantskih klanova i učinili su je jednom od najopasnijih zemalja u Evropi. I to je dovelo do pobede konzervativne vlade, uglavnom zbog pitanja imigracije.