HIT! Pokrenuta elektrana na ugalj jer su solarni paneli otkazali zbog previše sunca
Britanija je počela da sagoreva ugalj da bi proizvela električnu energiju po prvi put za mesec i po dana, nakon što je toplotni talas učinio solarne panele previše vrućim da bi efikasno radili.
Jedna jedinica u Uniperovoj elektrani na ugalj Ratcliffe-on-Soar u Notingemširu počela je da proizvodi struju prvi put posle nekoliko nedelja u ponedeljak ujutru, dok je druga elektrana na ugalj zagrejana u slučaju da zatreba do ranog popodneva.
Nacionalna mreža se okrenula uglju da bi proizvela električnu energiju, jer je žurba za uključivanjem klima uređaja i ventilatora širom zemlje tokom toplotnog talasa dovela do naglog porasta potražnje.
Visoke temperature tokom vikenda takođe su smanjile količinu energije proizvedene iz solarnih panela. Proizvodnja u nedelju bila je skoro za trećinu niža nego nedelju dana ranije, uprkos temperaturama koje su se pele iznad 30 stepeni Celzijusa u velikim delovima zemlje.
Solarni paneli su testirani na standardu od 25°C. Za svaki stepen porasta temperature iznad ovog nivoa, efikasnost se smanjuje za 0,5 procentnih poena.
Nivo temperature se odnosi na temperaturu solarne ćelije, a ne na temperaturu vazduha. Na direktnoj sunčevoj svetlosti ćelije mogu lako da dostignu 60 ili 70 stepeni.
👉 Političar nemačke Zelene stranke tvrdi da hoće da ih istrebe “kao Jevreje” zbog reforme grejanja https://t.co/jXK62BJSeE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 14, 2023
Alaster Bakli, profesor organske elektronike na Univerzitetu u Šefildu, rekao je: „Ujutru su oba dana bila pretežno sunčana, tako da će dobar deo smanjenja proizvodnje biti posledica smanjenja efikasnosti od viših temperatura u subotu u odnosu na petak.
„U poređenju sa hladnim oblačnim danom, ćelije bi mogle biti maksimalno 25% manje efikasne.
Snabdevanje je takođe bilo manje zbog smanjene brzine vetra, što je pogodilo snagu turbina, a neke gasne elektrane su zatvorene radi održavanja.
To podseća na to kako vetroturbine moraju da se gase kada je previše vetrovito. U našoj budućnosti obnovljivih izvora, čini se da će samo Zlatokosa imati moć.
Da apsurd bude veći, elektrana Ratcliffe-on-Soar je trebalo da bude zatvorena prošle godine, a sada je pomereno njeno zatvaranje na sledeću godinu.
I šta ćemo sad?
Nismo sigurni da su o ovome razmišljali.