Predsednik Nemačke: AI predstavlja pretnju demokratskom poretku
Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer upozorio je da se veštačka inteligencija pretvara u pretnju demokratiji, pozivajući na bolju digitalnu pismenost javnosti kako bi mogla da identifikuje sadržaj kojim manipuliše veštačka inteligencija.
„Ni AI ni kompanije koje njome upravljaju nisu demokratski izabrani“, rekao je Štajnmajer tokom nedavnog događaja u Berlinu, prenosi Blumberg.
„Građani bi trebalo da budu bolje opremljeni da ispitaju odgovore koje daje veštačka inteligencija i prepoznaju kada su tehnologije veštačke inteligencije manipulisale slikama ili tekstom. Ovo je važno jer se dezinformacije sada mogu brzo generisati i širiti, izazivajući konfuziju u javnosti“, primetio je nemački predsednik.
Dok liberalne demokratije mogu identifikovati potencijalne opasnosti od veštačke inteligencije, postoje autoritarne sile koje na ovaj razvoj događaja gledaju u drugačijem svetlu, naveo je on. „To je razlog više da budemo jasni u našem stavu“.
Štajnmajer je pozvao društva da razviju pravne i etičke okvire za praćenje veštačke inteligencije.
„Upozoreni smo da nam dolaze potencijalno nekontrolisani rizici… I to zaslužuje našu pažnju“.
Komentari nemačkog predsednika usledili su nakon što je Sem Altman, izvršni direktor OpenAI, koji stoji iza AI chat bota ChatGPT, još u maju priznao da veštačka inteligencija može predstavljati pretnju demokratiji.
Tokom saslušanja pred Komitetom američkog Senata za pravosuđe, Altman je izrazio zabrinutost da bi veštačka inteligencija mogla da se koristi za širenje dezinformacija tokom izbora. „Moji najgori strahovi su da mi – oblast, tehnologija, industrija – nanosimo značajnu štetu svetu. Mislim da se to može dogoditi na mnogo različitih načina“, rekao je on.
👉 Naučnici povezani sa Davosom najavili da će uskoro u svojim laboratorijama početi da uzgajaju ljudske embrione https://t.co/0VkewjGw40
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 15, 2023
Digitalni autoritarizam preko veštačke inteligencije
Tokom 11. skupštine Svetskog pokreta za demokratiju prošle godine, Eileen Donahoe, član odbora Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED) istakla je da veštačka inteligencija ima „turbo-nabijene“ već postojeće oblike represije, pružajući autoritarnim režimima nove „alate socijalnog inženjeringa” neophodne za oblikovanje ponašanja građana.
„Važno je prepoznati digitalni autoritarizam kao fenomen koji je mnogo više od represivne primene tehnologije“, rekla je ona.
„Moramo to da vidimo kao alternativni model upravljanja koji se širi svetom, takmičeći se sa demokratijom.
Neki stručnjaci se brinu da bi dezinformacije izazvane veštačkom inteligencijom mogle postati preovlađujuće u predsedničkoj trci u SAD 2024, sa video snimcima, slikama i tekstom generisanim putem veštačke inteligencije koji se koriste za uticaj na javnost.
Takva zloupotreba veštačke inteligencije se već dešava. Tviter nalog pod nazivom DeSantis War Room nedavno je podelio video koji prikazuje nekoliko slika Trampa i Faučija, od kojih tri prikazuju kako Tramp grli i ljubi Faučija u lice uz natpis „PRAVI TRAMP“, što ukazuje na blisku vezu.
Međutim, tri slike koje prikazuju Trampa kako grli i ljubi Faučija kasnije su identifikovane kao lažne i generisane veštačkom inteligencijom.
U saopštenju od 3. maja, Američko udruženje političkih konsultanata (AAPC) osudilo je upotrebu „varljivog generativnog sadržaja veštačke inteligencije“ u političkim kampanjama, nazvavši to „zabrinjavajućim izazovom“ za slobodnu i poštenu debatu o političkim idejama.
AI ciljana manipulacija
U komentaru Epoch Times-a od 4. januara, Anders Kor, direktor kompanije Corr Analitics Inc, upozorio je da veštačka inteligencija gura Sjedinjene Države i svet na „ivicu najveće pretnje“ demokratiji i ljudskoj aktivnosti.
„Tehnologija sa omogućenom veštačkom inteligencijom biće sposobna da nadgleda, mikrocilja i utiče na demokratsko stanovništvo na načine koji su ranije bili nemogući kroz tradicionalni državni nadzor i privatno razvijene algoritme društvenih medija“, rekao je on.
„AI će moći da pronađe male koalicije u n-dimenzionalnom političkom prostoru da odredi kratkoročne i srednjoročne političke ciljeve, na primer, a zatim utiče na te populacije kroz proizvodnju AI sadržaja“.
Veštačka inteligencija daje prednost postojećim centrima moći, primetio je on. Pošto će ljudi koji su već na vlasti imati velike koristi od AI tehnologija, to će rezultirati daljom centralizacijom moći, predviđa Kor.