AMERIČKI ULTRA BOGATAŠI POPUT BILA GEJTSA, DŽEFA BEZOSA NE ODUSTAJU! SAV NOVAC ULAŽU U KUPOVINU POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTA
Bill Gates, koji je suosnivač Microsoft-a, najveće svetske softverske kompanije, na naslovnice je došao 2020. godine nakon što je postao najveći vlasnik privatnog poljoprivrednog zemljišta u SAD. I drugi milijarderi su na sličan način prihvatili ovu poreski efikasnu i generalno „sigurnu“ investiciju.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Američki ultra bogataši sve više ulažu u hektare obradivog zemljišta i šire posao u potrazi za novim ulaganjima.
„To je imovina sa sve većom vrednošću. Ima veliku unutrašnju vrednost, a osim toga, to je ograničen resurs“, rekao je CNBC-u generalni direktor American Farmland Trust-a John Piotti.
Ljudi poput poslovnog magnata Bill Gates-a, i američkog milijardera mađarskog porekla Thomas Peterffy-ja bili su u potrazi za otkupom zemlje.
2020. godine, tehnološki milijarder Bill Gates postao je najveći vlasnik privatnog poljoprivrednog zemljišta u SAD, kupujući više od 108.860 hektara. Kupovina je izvršena uz pomoć firme Cascade Investment iz Vašingtona i brojnih kompanija koje postoje samo na papiru, nemaju kancelarije i zaposlene, ali mogu da posluže za ovakve transakcije. Njegovo poljoprivredno zemljište, koje se prostire u gotovo 20 država, koristi se za uzgoj povrća, poput šargarepe, soje i krompira, prema poljoprivrednom magazinu The Land Report.
Njegovo najveće vlasništvo je u Luizijani (27.952 hektara), Arkanzasu (19.395 hektara) i Nebraski (8.331 hektar).
KAKO NAJLAKŠE PREPOZNATI PSIHOPATE: ONI NE POMERAJU GLAVU DOK PRIČAJU
Američko ministarstvo poljoprivrede procenjuje da oko 30 odsto američkog poljoprivrednog zemljišta iznajmljuju vlasnici koji su zemljoposednici i ne bave se poljoprivredom, poput Gejtsa. Često se žemljište kupuje od poljoprivrednika koji su decenijama bili vlasnici zemljišta i iako su bogati imovinom, možda su siromašni gotovinom.
„Ekonomska realnost za njih je tipična po tome što su život proveli baveći se poljoprivredom. Njihov odlazak u penziju, njihov kapital je sav u zemlji i vezan je za prodaju zemlje“, rekla je za CNBC Holly Rippon-Butler, direktorka zemljišne kampanje u Nacionalnoj koaliciji mladih poljoprivrednika.
Dobit se ostvaruje korišćenjem zemljišta na mnogo načina. Prema podacima iz Ministarstva poljoprivrede, oko 39 odsto od 367 miliona hektara obradivog zemljišta širom SAD iznajmljeno je poljoprivrednicima.
Većina, 80 odsto, tog iznajmljenog poljoprivrednog zemljišta je u vlasništvu zemljoposednika, a koji sami ne obrađuju zemlju. „Otišli ste i kupili farmu i dali je u zakup za gotovinu i gledaćete oko 2,5% povrata na svoj kapital“, rekao je predsednik kompanije Peoples Steve Bruere.
5. Bill Gates is not running farm operations on the land he owns (I assume). He rents the land to farmers. Despite concerns about big money investors buying up farmland, the number of rented farmland acres has not changed appreciably in the past 20 years. pic.twitter.com/5j5Tzj76XP
— Aaron Smith (@ASmithUCD) January 27, 2021
„Mladi poljoprivrednici su isto tako srećni što iznajmljuju zemlju, jer bez obzira da li ste mladi ili stari, to je posao, zar ne?” rekao je Thomas Petterfy, predsednik Interactive Brokers.
Procenjena neto vrednost Peterffy-ja na Forbsovoj listi svetskih milijardera 2021. godine iznosi 25 milijardi dolara, što ga svrstava u 65. najbogatijeg čoveka na svetu. On je takođe vlasnik 235.000 hektara.
Kolege multimilijarderi Jeff Bezos i Stewart Resnick na sličan način odlučuju da diverzifikuju svoj lični portfolio ulaganjem u zemljište. Izvršni direktor Amazona Bezos nalazi se na 25. mestu, prema The Land Report-ovoj listi vodećih privatnih poljoprivrednih površina, koji poseduje 170.000 hektara zemlje, uglavnom u zapadnom Teksasu.
Suosnivači Wonderful kompanije Stewart i Lynda Resnick zauzeli su treće mesto sa 77.000 hektara.
Američki milijarder, biznismen i filantrop Resnick kupio je svoje prvo poljoprivredno zemljište u Kaliforniji 1978. godine kao zaštitu od inflacije, u svom prvom koraku ka izgradnji poljoprivrednog carstva.
„To je dobra investicija… Pametno je, stabilno je, a naročito u poslednjih nekoliko decenija čini se da se razvija“, rekao je Džonatan Hladik, poljoprivrednik i direktor politike Centra za ruralna pitanja.