Klimatske NE promene! U Velikoj Britaniji za 20 godina nije bilo nikakvih promena u temperaturi
Bilo je malo toplije prošle godine u Ujedinjenom Kraljevstvu. Postojao je, na primer, novi rekord visoke temperature sa turbo punjenjem od 60 sekundi objavljen 19. jula, na pola piste u bazi mlaznih borbenih aviona RAF Koningsbija. Klimatski novinari su bili u punom režimu izveštavanja o Termogedonu. Skoro je sramota donositi činjenice i statistiku, iako bi svako mogao primetiti da nije bilo promene prosečne temperature u Velikoj Britaniji više od dve decenije, nakon kratkog porasta tokom 1980-ih i 90-ih. Štaviše, prosečna temperatura od 10°C prošle godine bila je samo greška zaokruživanja veća od 2014. Da nema promene u višedecenijskoj prosečnoj temperaturi ukazuje činjenica da trenutni 10-godišnji prosek u Velikoj Britaniji još uvek nije viši od 9,4°C kakav je bio između 1998. i 2007.
Gornji grafikon sastavio je klimatski novinar Pol Homvud za svoj godišnji vremenski izveštaj u Velikoj Britaniji koji je objavila Fondacija za politiku globalnog zagrevanja (GWPF). On dalje napominje da su godišnje temperature prošle godine bile u granicama prirodne varijabilnosti i bile su 0,82°C iznad 30-godišnjeg proseka. Poređenja radi, 2010. je bila 0,92°C ispod, dok je nekoliko drugih godina imalo veće anomalije nego 2022.
Ključni nesporazum u mnogim klimatskim diskursima je između vremenskih događaja, koji se često opisuju kao „ekstremni“, i klimatskih trendova. Sveukupno globalno zagrevanje nestaje već dve decenije. Homvud je mogao primetiti da su 2010-te u Velikoj Britaniji zapravo bile hladnije od 2000-ih. Ali naslovi i naučni radovi sa mamcima za klikove dizajnirani da promovišu kolektivistički projekat Net Zero zaglupljuju vremenske priče, čak pokušavajući da pojedinačne događaje pripišu dugoročnim klimatskim promenama. Možda ovo nije iznenađujuće, pošto mnogi preuzimaju vođstvo od Međuvladinog panela UN-a za klimatske promene (IPCC) koji ima neverovatan stav da su sve promene u klimi od 1900. prouzrokovali ljudi. Ovo je, naravno, isti IPCC koji je osnovan 1988. da ispita „naučnu osnovu“ rizika od klimatskih promena izazvanih ljudima.
U posebnoj belešci za GWPF, bivši urednik nauke na Bi-Bi-Siju dr Dejvid Vajthaus nedavno je primetio da većina ekoloških novinara obično doslovno izveštava o prevari „klimatskih promena“. „Kada bi se finansijske organizacije ili zvaničnici Trezora poigrali ovakvim predviđanjima, gotovo sigurno bi naišli na dozu kritike i daljeg ispitivanja od pravih novinara“, primetio je on. Navodeći nedavni primer, on je primetio neupitan stav prema Svetskoj meteorološkoj organizaciji koja je primetila prirodnu varijabilnost u svakom predstojećem zagrevanju El Ninja, ali je takođe rekao da će porast pokazati da se „globalno zagrevanje ubrzava“.
U svojoj odličnoj recenziji, Homvud koristi sopstvene podatke Met Office-a. Ali opet, kao što smo videli, mogu se postaviti legitimna naučna pitanja o tačnosti ovih merenja temperature. Met Office često promoviše temperaturne „rekorde“ na aerodromima kao što su Koningsbi, Hitrou i Nortolt, ali ove oblasti su ispunjene betonom, asfaltom, mašinama i izduvnim gasovima. Teško je smisliti najgore mesto za očitavanje dizajnirano da pruži tačan zapis o britanskim i globalnim trendovima. Štaviše, toplotne distorzije uzrokovane rastućom urbanizacijom nesumnjivo su pokvarile i lokalne i globalne skupove podataka. Na globalnom nivou, Met Office je retrospektivno dodao preko 30% zagrevanja na rekord u poslednjih 20 godina, dok je uklonio slične količine zagrevanja iz perioda 1850-1900 da bi proizveo trend samo u ovom veku.
👉 Kanadski učenici rekli ne TRANS IDEOLOGIJI koja se promoviše kroz nastavu https://t.co/FeJZNt9LUd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 20, 2023
Ključ za prošlogodišnju toplu godinu bilo je prevladavanje sunčanog vremena tokom proleća i leta. U stvari, broj sunčanih sati bio je sedmi po veličini u periodu od kada su počeli da se beleže 1919. Ali Homvud izveštava da ne postoji očigledan dugoročni trend u sunčanim satima koji bi ukazivao na to da je to deo obrasca klimatskih promena. Rekord Centralne Engleske je najduža kontinuirana kolekcija temperature koja seže do 1660. Prošlo leto je izjednačeno na četvrtom mestu, dok je 1976. bila toplija za 0,4°C. Više prosečne temperature zabeležene su i 1826. i 2018. godine.
Na frontu padavina, godišnje padavine u Engleskoj i Velsu postepeno rastu od 1990-ih, „ali dugoročni prosek je niži nego tokom 1870-ih i sličan je 1920-im”. Padavine su se značajno povećale u Škotskoj između 1970-ih i 1990-ih, ali je od tada bilo malo dugoročnih promena. U Severnoj Irskoj je bilo malo promena skoro 100 godina. Oluje u Velikoj Britaniji dobijaju imena od 2015. godine, a navodno je povećana medijska pažnja dovela do pogrešnog shvatanja da su sve češće. U stvarnosti, izveštava Homvud, oluje opadaju i njihova učestalost i intenzitet od 1990-ih. Grafikon ispod pokazuje ovaj trend.
Met Office napominje da klima u Velikoj Britaniji nastavlja da se menja i da vreme postaje sve ekstremnije. Ali Homvud pruža čvrste činjenice koje pokazuju da se klima u Ujedinjenom Kraljevstvu veoma malo promenila i da su dugoročni trendovi manji od prirodne varijabilnosti vremena. Nema dokaza da je vreme postalo ekstremnije ili da će to biti u budućnosti.
U zaključku, Homvud navodi da klima u Velikoj Britaniji ostaje „apsolutno benigna“. Promene koje smo videli su male i uglavnom su dobrodošle. Direktor GWPF-a dr Beni Pejzer je dodao da je izuzetno što osiromašujemo našu privredu i domaćinstva u utopijskom pokušaju da po svaku cenu postignemo Net Zero. Ovo u vreme kada su dugoročni klimatski trendovi u Velikoj Britaniji „ostali relativno stabilni i prijatni“.