BIVŠI radnik Google-a koji je pomogao Snoudenu otkriva kako je Google uveo globalnu cenzuru
Deceniju nakon što je Edvard Snouden obavestio svet o šokantnim razmerama državnog nadzora i špijuniranja kojima su građani izloženi, jedna od osoba uključenih u pomoć u prvim trenucima njegove nevolje, bivši zaposleni u Guglu, progovara.
U skladu sa opštom temom priče o Snoudenu, bivši Google-ov radnik Vilijam Ficdžerald, 2013. sa sedištem u Hong Kongu, opisuje događaje koji su se odigrali kada je Snouden postao identifikovan kao uzbunjivač koji stoji iza otkrića, ali i način na koji se tehnološka industrija promenila u u međuvremenu – i kako je u poslednjih deset godina Gugl sve više odbijao slobodu govora.
Ficdžerald je imao priliku da se tome iz prve ruke uveri već dugi niz godina, s obzirom na to da je napustio Gugl 2018. Pet godina ranije, dok je priča o Snoudenu eksplodirala, direktno je kontaktirao novinara Glena Grinvalda, nudeći pomoć u zaštiti Snoudena i prepričavajući priču danas Ficdžerald primećuje da su se čitava industrija, i naravno Gugl koji čini njen veliki deo, veoma promenili u njegovoj percepciji.
Sve do trenutka kada je postalo jasno kako su Big Tech i njen ogroman domet u smislu omogućavanja globalne komunikacije u masovnim razmerama upregnute od strane agencija poput NSA za vršenje svog masovnog nadzora, činilo se da će ti alati biti snaga za dobro.
UŽIVO! VEČERAS OD 19h! TEHNOLOGIJOM PROTIV GLOBALIZMA
Ali gorka istina je izneta u dosijeima koje je Snouden otkrio: dokumenti NSA su uperili prst u Gugl, Epl i Fejsbuk kao učesnike – tj. da znaju kako su korišćeni njihovi resursi.
U to vreme, ove kompanije su to snažno negirale i počele da sprovode operaciju kontrole štete, kao što je predstavljanje sebe kao šampiona onlajn enkripcije, zapošljavanje ljudi čiji je posao bio da unaprede „slobodno izražavanje“, udružujući se sa poznatim grupama za digitalna prava. poput EFF-a i slično.
Ali sve što se dešavalo u protekloj deceniji je iznova i iznova pokazalo pravu prirodu Gugla i drugih, kroz korišćenje moćnih alata cenzure, praćenja i nadzora, kako za profit, tako i za političku stranu.
Sa Ficdžeraldove tačke gledišta, stvari su se definitivno pomerale u Guglu na ovom frontu još od 2013.
„Postojala je spora erozija mnogih stvari za koje je Gugl rekao da im je do njih stalo“, kaže on.