HIT! Da bi dokazao koliko je glupav zakon Švajcarac preko noći promenio pol da bi izbegao služenje vojske
Muškarac u Švajcarskoj promenio je pol jednostavnim popunjavanje formulara da bi izbegao obaveznu vojnu službu za muškarce i da bi pokazao koliko su apsurdni liberalni zakoni o transrodnim osobama uvedenim prošle godine.
Lukas Banteli je popunio formular u kojem je izrazio želju da postane žena, platio administrativnu taksu od 77 evra i prisustvovao 10-minutnom sastanku u Kancelariji za civilno društvo pre nego što je njegova prijava odobrena.
Ni na koji način nije promenio ime, niti nastup u javnosti, i insistira da nastavi da živi po starom, samo što je sada zakonski klasifikovan kao žensko i kao takva ne mora da se pridržava obaveznog vojnog roka koji važi za svakog Švajcarca muškarca od 18 do 30 godina.
„Želeo sam da dovedem ovu novu regulativu do apsurda, ali nisam hteo ni da se pridružim vojsci“, rekao je on.
Prema švajcarskom zakonu, svaki pojedinac koji ima „lično uverenje“ da se identifikuje kao suprotan pol sada može da se prijavi za promenu pola. Oni mogu da podnesu zahtev za promenu pola u matičnoj knjizi po ubrzanom postupku, bez potrebe za lekarskim pregledom ili sudskim nalogom.
Zakon je stupio na snagu početkom prošle godine, a Benteli se nada da će njegova odluka da ospori pravila naterati političare da razmisle o tome koliko je razumno da to sprovode.
Međutim, 23-godišnjak bi mogao da se suoči sa pravnim osporavanjem. Savezna kancelarija za pravosuđe prokomentarisala je priču za novine Matin Dimanche, nazvavši ovaj pristup nezakonitim.
Hapšenje pripadnika LGBTQ u Istanbulu! Stotine privedeno u pokušaju održavanja zabranjene “Parade ponosa”https://t.co/pAVbOiSCrG
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 26, 2023
„Izjave o promeni pola koje se zloupotrebljavaju ili date olako nemaju pravno dejstvo i kažnjive su. U slučaju sumnje na ovu temu, okolnosti se moraju razjasniti po službenoj dužnosti i, ako je potrebno, pokrenuti korektivni postupak”, navodi se u saopštenju.
Benteli, međutim, misli da bi mogao/la da pobedi na sudu zbog „apsurdnosti ove uredbe”.
„Ako se računaju samo lični osećaji, kako bi neko mogao da dokaže da se nisam zaista osećala kao žena u vreme promene?“ upitala je.
Sličnu rupu u zakonu koristio je još jedan Švajcarac ranije ove godine koji je odlučio da promeni svoj pol kako bi se penzionisao godinu dana ranije i počeo da prima penziju.
Mišel Montini iz Savezne kancelarije za pravosuđe priznao je još u novembru prošle godine da postoje nedostaci u novim zakonima o transrodnim osobama, insistirajući da „ljudi mogu da se izjasne kao žene neposredno pre penzionisanja i da odu godinu dana ranije u penziju“.
„Samo muškarac koji se izjasni kao žena može, na primer, da prima AVS penziju sa 64 godine“, dodao je Montini.
Možda je nekonvencionalno, ali čini se da sa zakonom kakav je trenutno, niko ne može mnogo da uradi povodom toga.